WhatsApp İhbar Hattı: 0533 406 91 16


WhatsApp ve Google'da Kişisel Bilgilerimiz Güvende Mi?

İletişim kurmak, gündemden haberdar olmak, paylaşım yapmak gibi amaçlarla etkileşimde olduğumuz sosyal medya ve uygulamalar hayatımızda büyük bir yer kaplıyor. Peki bilgilerimizi reklam amaçlı kullanmak isteyen şirketlere izin vermek istiyor muyuz?

WhatsApp ve Google'da Kişisel Bilgilerimiz Güvende Mi?
- A +

NG Araştırma tarafından yapılan kamuoyu yoklaması, 13 - 25 Ocak 2021 tarihleri arasında Türkiye genelinde, 15 yaş üzeri 2022 kişinin katılımı ile online araştırma yöntemiyle gerçekleşti.

Araştırmada katılımcılarımızın yarısı bilgilerinin reklam amaçlı kullanılmasına onay vermezken, %15'i bilgilerini reklam amaçlı kullanımlar için paylaşmaktan çekinmiyor. %35'lik kesim ise bu izni bazı durumlarda verebileceklerini ifade etti.

WhatsApp uygulamasını kullanmaya devam edecek misin?

Araştırmada her 10 kişiden 2'si bu yasak şartını kabul edip uygulamayı kullanmaya devam edeceğini belirtti. 4'ü ise bu karar uygulamaya konursa WhatsApp'ı kullanmayı bırakacağını söyledi. Kalan 4'ü ise henüz bu konuda kesin bir karar vermediğini belirtti.

Bir hayli yüksek oranda kişinin uygulamayı bırakacağını belirtmesi, WhatsApp tarafında fikir değişikliğine yol açacak mı henüz bilinmiyor.

WhatsApp uygulamasını kullanmaya devam etme sebebleri neler?

WhatsApp uygulamasını her halükarda kullanacak olan katılımcılara bu uygulamadan vazgeçememe sebepleri de soruldu. İşte sonuçlar;

%25 oran ile insanlar en çok alışkanlık sebebiyle WhatsApp'ı kullanmaya devam edeceklerini belirtti. Diğer tercihler ise şu şekilde sıralandı:

WhatsApp'ı Kullanmaya Devam Edenlerin Nedeni

Oran

Alışkanlık

25%

Herkes WhatsApp kullandığı için

23%

WhatsApp'ı silmenin veri gizliliğinde çözüm olacağını düşünmüyorum

23%

Alternatif uygulamaları beğenmiyorum

13%

İşim nedeniyle gerekli

13%

Verilerimi ilgili reklamı sunma dışında bir amaçla kullanacağını düşünmüyorum

8%

WhatsApp'a güveniyorum

7%

Facebook kullanıyorum

7%

Alternatif uygulamalara güvenmiyorum

6%

Diğer 

1%

WhatsApp kullanmayı bırakmanda ne etkili oldu?

Güvenilirlik konusunda hassas olan veya gizlilik hakkına önem veren insanlar, WhatsApp'ın uygulayabileceği karardan sonra artık uygulamayı kullanmayacağını belirtti.

Katılımcılara WhatsApp uygulamasını kullanmayı bırakmasında etkili olan sebepleri de soruldu. %65 verilerini paylaşmak istemediği için bu karardan sonra WhatsApp kullanmayacağını belirtti! %23'lük kesim ise Facebook'un WhatsApp aracılığıyla kendi verilerine erişmesini istemedikleri için bu uygulamayı kullanmayı bırakacaklarını ifade etti. Kalanlar diğer uygulamaları güvenli bulan kişilerden oluşuyor.

Google'ın, verilerini reklam gösterimlerinde kullandığını biliyor musun?

Araştırma %48 oranında kişinin bu bilgiye sahip olduğunu %52'nin ise verilerinin Google tarafından kullanıldığını bilmediğini gösterdi.

Google kullanmaya devam edecek misin?

%63 oranında katılımcı kişisel verilerinin kullanılmasına rağmen Google arama motorunu kullanmaya devam edeceğini belirtti. %5'lik kesim ise artık Google arama motorunu kullanmayacağını söyledi. Yaklaşık olarak her 3 kişiden 1'i bu konuda kararsız olduğunu ifade etti.

Google kullanmaya devam etme sebebin nedir?

Kişisel verilerin reklam gösterimlerinde kullanılmasına rağmen neden Google arama motorunu kullanmaya devam edeceğini katılımcılara sorduk. %46 oranında kişi aradıklarını kolayca buldukları için Google kullanmaya devam edeceğini söyledi! %39 sadece alışkanlıktan kaynaklı olarak bu arama motorundan vazgeçmeyeceğini ifade ederken, diğer seçenekler şu şekilde sıralandı:

Google Arama Motorunu Kullanmaya Devam Edenlerin Nedeni

Oran

Aradığımı kolaylıkla buluyorum

46%

Alışkanlık

39%

Tarayıcımda varsayılan arama motoru

31%

Google'a güveniyorum

18%

Alternatif arama motorlarını beğenmiyorum

15%

Kullanmadığımda veri gizliliğinde çözüm olacağını düşünmüyorum

14%

Herkes kullandığı için

14%

Alternatif arama motorlarına güvenmiyorum

10%

Verilerimi reklam gösteriminde kullanmasında sakınca görmüyorum

9%

İşim nedeniyle gerekli

8%

Diğer

1%

 Alternatif arama motorlarından hangilerini biliyorsun?

Google tüm dünyada en çok bilinen ve kullanılan bir arama motoru olmasına rağmen bu uygulamaya birçok alternatifler de mevcut.

İnsanlara Google dışında bildikleri arama motorlarını sorduk. Türkiye'de Google dışında en çok bilinen arama motoru her 10 kişiden 9'unun bildiği Yandex çıktı! 10 kişiden 6'sı Yahoo uygulamasını bildiğini belitirken, 4'ü ise Yaani arama motoru hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtti.

 Hangi arama motorunu kullanıyorsun?

Google dışındaki diğer arama motorlarının kullanım oranını da analiz ettik.

Araştırmamızda Google kullanmayanlar arasından her 10 kişiden yaklaşık 5'i Yandex arama motorunu kullandığını belirtti. Arkasından ise yerli arama motoru Yaani geliyor. Kalanlar ise sırasıyla Yahoo, Duckduckgo, Bing ve diğer arama motorlarını kullanan kişilerden oluşuyor.

Yorum Ekle

İlgili Haberler

<