Üniversite-Sanayi iş birliğinde örnek adımlar (3) Ahmet Özenalp ile mentörlük buluşması

Üniversite-sanayi iş birliği temelinde Uludağ Üniversitesi’nde hayata geçirilen Rekabet Merkezi Mentörlük eğitimlerine tüm hızıyla devam ediyor.

Üniversite-Sanayi iş birliğinde örnek adımlar (3) Ahmet Özenalp ile mentörlük buluşması
- A +

URTEB (Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği) bünyesinde hizmet gösteren Rekabet Merkezi tarafından üçüncüsü düzenlenen “Mentörlük Buluşmaları” nın bu haftaki konuğu, öğrencilerden gelen yoğun istek üzerine URTEB Genel Başkanı Ahmet Özenalp idi.

“Teknolojinin kıymetini bilin”

Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşen buluşmada Özenalp, iş hayatına başladığı yıllarda teknolojinin yetersiz olduğunu belirtti. Araştırma yapabilmek, sınavlara hazırlanabilmek için bir tek kitap uğruna Ankara’ya gitmek zorunda olduğunu anlatırken, şimdiki teknolojinin nimetlerinden faydalanılmasının önemini vurguladı.

Özenalp; “80’li yıllarda ilk Bursa’ya geldiğimde ve iş hayatına başladığımda gerçek anlamda sıfırdan başladım. Gümrük nedir, lojistik nedir, hepsini tek tek okuyarak öğrendim. Araştırdım. Tabi o zamanlar internet yoktu. Biz tek bir kitap için Ankara’ya giderdik. Şimdiki gençler, sizler bu anlamda gerçekten çok şanlısınız. Her şey elinizin altında. Yalnız bu durumun iyi bir yanı olduğu kadar kötü tarafları da var elbet. Gerçek bilgiye ulaşmak zor. Ne istediğimizi, nerelerde araştırma yapmamız gerektiğini bilmek çok önemli.” Dedi.

“Yüzünüzün gülmesi bizler için çok önemli”

“Bizler sanayici, iş insanı olarak ülkemize katkı sağlamak, değer katmak için buradayız. Bunu nasıl yapabileceğimizi çok iyi bildiğimiz için burada, sizlerle bir aradayız. Bizler biliyoruz ki gençler istikbalimiz. Geleceğe yön verecek olanlar sizlersiniz. Bu sebeple URTEB bünyesi altında üniversitelerde böyle bir çalışma başlattık. Sizler şanslısınız ki bu uygulamaya ilk şahit olanlarsınız. Rekabet Merkezi’ne çok önem veriyoruz. Faaliyetlerimiz arasında bulunan iş insanlarıyla mentörlük buluşmaları, firmalarla düzenlenen iş görüşmesi etkinlikleri, merkez bünyesindeki Ar-Ge, AB projeleri, yazılım-kodlama gibi birçok etkinliğe katılabileceksiniz. Eğitim hayatınızın bir döneminde yer alan staj konusunda destek vereceğiz. Rekabet merkezi ile işbirliği içindeki öğrencilerimiz bu nedenle çok şanslılar. Biz bu merkezlerde nasıl rekabet yapılır, ahlaklı rekabet nedir, onu öğreteceğiz. Önce ahlaklı olacağız, ondan sonra ne olursak olacağız. Ahlakın olmadığı tüm prensipler kabulümüz dışındadır.”

“Kendinizi geliştirin”

Öğrencilerin iş hayatına dair sorularıyla devam eden buluşmada Özenalp; “Önce kendinize güvenin. Kendinizi geliştirin. Her türlü gelişmeye açık olun. Mutlaka en az bir yabancı dil öğrenin.” Diyerek tavsiyelerde bulundu.

Öğrenciler Rekabet Merkezi'nin konumu, sahip olduğu teknik özellikleri ve faaliyetlerinden dolayı mutluluk duyduklarını ifade ettiler. Buluşma sonrasında öğrencilerle toplu fotoğraf çekildi. 

Rekabet.net

Yorum Ekle

İlgili Haberler

<