Türk Metal-Sen Başkanı Pevrul Kavlak Rekabet.net’e konuştu

Koronavirüs nedeniyle bu sene kutlanamayacak olan 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nda Rekabet.net olarak Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak ile konuştuk. Bu sene temsil niteliğinde etkinlikler yapacaklarını belirten Kavlak, “salgının yol açacağı krizlerin bedelini ödemek istemiyoruz. İşten çıkarılmaların kesin olarak yasaklanmasını, emekçilere bir gelir güvencesinin sağlanmasını talep ediyoruz” dedi.

Türk Metal-Sen Başkanı Pevrul Kavlak Rekabet.net’e konuştu
- A +

Özge Comba Alkış 

Türk-İş’e bağlı sayıca en büyük sendika olan Türk Metal Sendikası, temsil niteliğindeki az sayıda üyesiyleTaksim’de olacak. Sadece Bursa’da 50 binin üzerinde üyesi olan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak ile bir röportaj gerçekleştirdik.

İşte Kavlak’ın 1 Mayıs ile ilgili açıklamaları

“Taksim’de bildiri okuyacağız”

Bu sene 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin herhangi bir etkinliğiniz olacak mı?

“Bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle 1 Mayıs’ı kitlesel olarak kutlayamıyoruz. Diğer konfederasyonlar ve sendikalarla birlikte dar bir grup olarak Taksim’de olacağız. 1977 yılındaki katliamda ölenler için Kazancı Yokuşundaki anıtın önünde ve Atatürk Anıtında saygı duruşunda bulunacağız. TÜRK-İŞ’in 81 ilinde bulunan il temsilciliklerimiz, genel merkezimizce hazırlanan bildiriyi işçiler ve kamuoyuyla paylaşacak, çalışmalarına devam eden işyerlerinde işyeri temsilcilerimiz bildiriyi okuyacak.”

İşten çıkarılmalar kesin olarak yasaklansın”

1 Mayıs’la ilgili mesajınız nedir?

“1 Mayıs’ta alanlarda değiliz ama bu kez de işyerlerimizden, tezgahlarımızın başından sesleneceğiz. Adaletsizliğe, yoksulluğa, köle gibi çalıştırılmaya, düşük ücret politikalarına, kayıt dışılığa, taşeronlaşmaya, esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışmanın her türlüsüne ve iş cinayetlerine son diyeceğiz. Bu 1 Mayıs’ta bizim için öne çıkan bir başka konu daha var. Öyle görünüyor ki, bu salgının ardından bir ekonomik kriz yaşayacağız. Biz, her krizde olduğu gibi, bu salgının yol açacağı krizlerin bedelini ödemek, işten atılmak istemiyoruz. İşten çıkarılmaların kesin olarak yasaklanmasını, emekçilere bir gelir güvencesinin sağlanmasını talep ediyoruz.”

Türk Metal Sendikasının en çok örgütlü olduğu Bursa’da geçtiğimiz dönem grev aşamasına geldiniz ve sonrasında ise kazanımlarınız oldu. Şimdi durum nedir?

“Bursa ülkemizin en büyük sanayi kentlerinden biri. Özellikle otomotiv sanayiinin başkenti diyebiliriz. Bizim Bursa’da 50 binin üzerinde üyemiz, yedi şubemiz var. Yüzün üzerinde işyeri ve işletmede örgütlüyüz. O nedenle Bursa’nın sendikamızın tarihinde de bugününde de yeri ve önemi büyüktür.

Geçtiğimiz toplu iş sözleşmesi sürecinde greve gitmedik. 2019-2021 dönemini kapsayan bu toplu sözleşme grev aşamasına gelmeden masada başarıyla sonuçlandı. Bundan önce 2017-2019 toplu sözleşmesi de büyük bir başarıyla sonuçlanmıştı. O sözleşmemiz kamuoyunda “Yüzyılın Sözleşmesi” olarak adlandırılmıştı. Ücret ortalamamız o sözleşmeyle çok artmıştı. Bu son sözleşme ile o başarıyı katlayarak çok önemli kazanım elde ettik. Bursa’da ve ülkemizin her köşesindeki Türk Metal üyeleri sözleşmemizden ve ücret düzeyi ve sosyal haklar bakımından elde ettiklerinden son derece memnunlar.”

“SALGINA KARŞI ÖNLEMLERİMİZİ ALDIK”

Dünyanın ve ülkenin içinde bulunduğu salgından işkolunuz nasıl etkilendi?

“Mart ayının ortalarında ilk ölümlerin başlaması ve virüsün hızla yayılması üzerine, Türk Metal olarak üyelerimizi koruyucu bazı önlemler almaya başladık. İlk olarak, işveren sendikası MESS ile birlikte ortak bir metne imza atarak üretime ilişkin düzenlemeler yaptık. Buna göre, yaşadığımız bu zorlu süreçte kendi isteğiyle ayrılmak isteyenler hariç olmak üzere, işverenlerin hiçbir koşulda işçi çıkarmamasını kararlaştırdık.

Ayrıca, kısa çalışmaya başvurmayacak şirketlerde üretimin durması halinde,  her 1 gün yıllık ücretli izin için işverenin 1 gün idari izin vermesini karar altına aldık. Bunlar dışında, kısa çalışmaya başvuracak şirketlerde kısa çalışma ödeneğine ek olarak ikramiye, yakacak yardımı ve sosyal hakların işveren tarafından üyelerimize ödenmesini sağladık. Yalnızca yüksek ücretli üyelerimiz net ücretlerinin yüzde 89’unu almış olacak. Koç Holding’e bağlı işyerlerimiz olmak üzere birçok büyük işyerimizde arkadaşlarımız hiçbir kayba uğramadan işin durduğu dönemlere ilişkin ücretlerinin tamamını alacaklar. Yaptığımız anlaşma gereğince, üretimin devam ettiği işyerlerinde işverenin virüs riskine karşı her türlü önlemi almasını sağladık. “

“EMEKÇİLER SENDİKA ÇATISINDA BİRLEŞSİN”

Bu dönemde mağdur olan işçiler var mı? İşverenlerle bu konuda herhangi bir görüş alışverişinde bulundunuz mu?

“Bizim örgütlü olduğumuz işyerlerinde, bize ulaşan bir mağduriyet söz konusu olmadı. Zaten burada asıl sorun, sendikalı işçilerde değil, örgütsüz, sendikasız yani güvencesiz çalışan arkadaşlarımızda. O nedenle ben, sizlerin aracılığıyla bir kez daha, hangi işkolundan olursa olsun tüm emekçileri sendikaların çatısı altında toplanmaya çalışıyorum. Bu zor günler gösterdi ki, sendikalı işçiler önemli bir güvence içindeler, onlar adına işverenlerle hatta hükümetlerle görüşmeler yapan, onlar için kazanım elde eden sendikalar var.”

Bursa özelinde bakacak olursak özellikle bu dönemde işkolunuzda üretimle ilgili sıkıntılar yaşandı mı?

“Bursa’da da, diğer illerimizdeki fabrikalarda da bir süre üretime ara verildi. Ancak bu işyerlerinde yavaş yavaş normal çalışma düzenine geçiliyor. Renault fabrikası 28 Nisan’da yeniden üretime başladı. Diğer büyük fabrikalar da 4 Mayıs’tan itibaren başlayacaklar. Biz çalışmaya, üretmeye, ülkemiz ekonomisine katkı vermeye devam edeceğiz."

Rekabet.net

Yorum Ekle

İlgili Haberler

<