WhatsApp İhbar Hattı: 0533 406 91 16


ALFATEKS TEKSTİL Koronavirüs Sürecinde Dış Ticaretini Nasıl Yönetti? Rekabet.net koronavirüs sürecinde Türkiye’nin uluslararası ticaretinde yaşadığı zorlukların en yakın tanıkları olan dış ticaret departmanlarıyla görüşmelerini sürdürüyor. Bu haftaki konuğumuz olan Alfatekstil Dış Ticaret Sorumlusu Selahattin Şen, 2020 yılında firmanın dış ticaret rakamlarında yarı yarıya düşme olduğunu söyledi. Bursa Gümrük Müşavirliği ile çalıştıklarını da belirten Şen, “aramızda oluşan aile ortamı sayesinde işlerimizi keyif alarak yapıyoruz” dedi. 21 Aralık 2020 09:24 Elyaf Tekstil Koronavirüs Sürecinde Dış Ticaretini Nasıl Yönetti? Rekabet.net olarak firmaların dış ticaret departmanlarının nabzını tutmaya devam ediyoruz. Bu haftaki konuğumuz ise Elyaf Tekstil Dış Ticaret Sorumlusu Serap Şahin… Koronavirüs sürecinde yurtdışı alımlarında kısıtlamalar yaşandığına dikkat çeken Şahin, özellikle pandemi döneminde Bursa Gümrük Müşavirliği’nin çalışmalarından memnun olduklarını dile getirdi. 07 Aralık 2020 09:48 Otomotiv Sektörünün Önemli Kuruluşlarından Özgür Metal Koronavirüs Sürecinde Dış Ticaretini Nasıl Yönetti? Koronavirüsün ekonomiye yarattığı olumsuz etkilerinden otomotiv sanayi de payını aldı. Doğal olarak bu negatif süreçten otomotiv yan sanayi de etkilendi. 1988 yılında Bursa’da kurulan Özgür Metal, dış ticarette kayıp yaşasa da süreci iyi yöneterek durumu kurtarmayı başardı. Ayrıca çözüm ortaklarından Bursa Gümrük Müşavarliği A.Ş ile ithalatı sorunsuz gerçekleştirdi. 30 Kasım 2020 09:37 Avrupa'nın devlerinden Korteks koronavirüsle birlikte dış ticaretini nasıl yönetti? Avrupa’nın en büyük polyester iplik üreticisi ve ihracatçısı Korteks de diğer firmalar gibi koronavirüs sürecinden etkilendi. Pandemi döneminin başlangıcında satışlarını tamamen durduran Korteks, en büyük daralmayı Nisan ve Mayıs ayında yaşadı. Rekabet.net’e konuşan Korteks dış ticaret yetkilileri özellikle bu zorlu süreçte Bursa Gümrük Müşavirliği A.Ş ile çalıştıkları için ihracat işlemlerinde sıkıntı yaşamadıklarını kaydetti. 20 Kasım 2020 11:44 Ahmet Özenalp; “Hurda ithalatı sizi hapse götürebilir" Rekabet.net’e konuşan Gümrük ve Kaçakçılık Uzmanı Gümrük Müşaviri Ahmet Özenalp; “Özellikle hurda ithali yapan ticaret insanımızın dikkatini çekmek istiyorum. Hurda getirdiğinizi zannederken, kaçakçılıktan yargılanmanız işten bile değildir” dedi. 16 Kasım 2020 00:13
“KORONAVİRÜS BİRÇOK SİPARİŞİ DURDURDU”

“KORONAVİRÜS BİRÇOK SİPARİŞİ DURDURDU”

Bursalı genç sanayici ve iş insanlarının bir araya gelmesiyle oluşan Bursa Genç Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği (GESİAD), her ne kadar gençlere yönelik olsa da aslında 30 yıllık bir deneyime sahip… 1991 yılından beri Bursa’daki genç girişimcilerin sesi olmaya gayret gösteren GESİAD bu anlamda hem üyelerine hem de paydaşlarına sanayinin kalkınması için desteklerini esirgemeden emin adımlarla ilerliyor.
"BİR ADIM SONRA ÖLECEKLERİNİ BİLİYORLARDI"

"BİR ADIM SONRA ÖLECEKLERİNİ BİLİYORLARDI"

"Çanakkale Savaşı başladığında Mustafa Kemal yarbay rütbesindeydi. Kara savaşları sırasında yani 1915 yılının yaz aylarında Albay oldu. Yani üstünde paşalar vardı. İşte bunların arasında savaşın geleceğini tayin etmek olağanüstü bir özelliktir.”
"ÇİN BİR DÜNYA DEVİ…KAYBEDEN OLABİLİRİZ”

"ÇİN BİR DÜNYA DEVİ…KAYBEDEN OLABİLİRİZ”

Tekstil devlerinin arasında ‘ben de buradayım’ diyen VGE Tekstil, fabrikası olmadan Disney’e üretim yapabilen Türkiye’deki tek üretici… Firma özellikle Avrupa’ya ihraç ettiği Disney lisanslı ürünleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Yıllık 8 buçuk milyon Euro ihracat rakamıyla emin adımlarla yoluna devam eden firma üretim ve ihracatla her gün büyüyor.
BOSİAD BAŞKANI ÇAĞAN....

BOSİAD BAŞKANI ÇAĞAN....

Rekabet.net’e konuşan BOSAİD Başkanı Çağan ile röportajımızdan çarpıcı satırbaşları şöyle; ‘Türkiye henüz çevresindeki pazarlara fason üretici konumunda bir ekonomi olarak, mavi yaka iş gücüne çok ihtiyaç duyuyor, Rekabet, iş insanlarının inisiyatifine bırakılmamalı, Koronavirüs fırsatlar kadar da tehditler oluşturuyor”.
‘EMEĞİN CİNSİYETİ OLMAZ’

‘EMEĞİN CİNSİYETİ OLMAZ’

BUİKAD BAŞKANI OYA EROĞLU REKABET.NET’E KONUŞTU… EROĞLU, “Türkiye’de kadının iş gücüne katılım oranı çok az… Bu hızla gidersek iş yaşamında erkeklerle 108 yıl sonra eşit olacağız. Toplum olarak yapacak çok işimiz var” dedi. Rekabetin piyasa ekonomisinin temeli olduğunu vurgulayan Eroğlu, rekabetçi koşullarda girişimlerin hayat bulacağını kaydetti.
EKONOMİDEN SANAYİYE...

EKONOMİDEN SANAYİYE...

Türkiye’nin rekabet konusunda koşulları tam olarak uygulamadığının altını çizen Türkay, “rekabet bir ülkenin olmazsa olmazıdır” dedi. Türkiye’nin kalkınmadaki en önemli adımı eğitime vereceği ivmeyle atacağının altını çizen Türkay, BUSİAD olarak “sanayi/üniversite iş birliği” projesini başlattıklarını açıkladı. Yerli otomobil fabrikasına karşı olmadığını belirten Türkay, “otomobil yerine pil fabrikası kurulsaydı” dedi.
Şeker Fabrikalarına ne olacak ?

Şeker Fabrikalarına ne olacak ?

Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesine yönelik tartışmalar sürerken Türkiye’nin ilk iki Şeker Fabrikasından biri olan Uşak Nuri Şeker Fabrikasını ziyaret ettik.
Sıfırdan zirveye "Evinoks"

Sıfırdan zirveye "Evinoks"

1982 yılında Yüksek Makine Mühendisi Nuri Coşkun İrfan tarafından Bursa’da kurulan Evinoks hayata geçirdiği ‘Yaşayan Showroom’ ve ‘Demo Mutfak’ ile sektörün gelişimine katkı sağlarken, inovasyona verdiği önemle de Ar-Ge Merkezi olma yolunda ilerliyor.
Av. Handan Özcebe cevapladı; <br> Rekabet Hukuku Uyum Programı nedir?

Av. Handan Özcebe cevapladı;
Rekabet Hukuku Uyum Programı nedir?

Rekabet Hukukunun önem kazanması Rekabet Kurumunun son yıllarda astronomik rakkamlara ulaşan ceza kararları vermesi ve bunların medya da sıkça yer alması ile başladı diyebiliriz.
<