Rekabet Merkezi soruyor:
İdeal bir CV nasıl olmalıdır?

Üniversitesi öğrencilerini iş hayatına hazırlarken her aşamayı düşünen URTEB Rekabet Merkezi, “İdeal CV nasıl olmalıdır?” diye sordu ve konunun uzmanı Sinta A.Ş. İnsan Kaynakları Müdürü Işık Tümer açıkladı.

Rekabet Merkezi soruyor: <br> İdeal bir CV nasıl olmalıdır?
- A +

URTEB Rekabet Merkezi; üniversiteli gençleri; yarının iş insanları olmadan önce, onları ahlaklı rekabet ile iş dünyasına hazırlayabilmek için; mentörlük, departman tanıtımları, rekabet hukuku, firma gezileri, yazılım-kodlama, AR-GE vs. çalışmalarında eğitimsel çalışmalarında öncülük ediyor.

Rekabetin hızla arttığı iş dünyasında, fark yaratmak ve rakiplerden bir adım önde olmak için, iş ararken kariyere yön verecek bu önemli süreçte, en önemli araçlardan birinin CV hazırlamak olduğuna dikkat çeken URTEB Rekabet Merkezi, CV hazırlarken yalın bir anlatım ve net bir ifade ile gerekli kişisel, öğrenim, dil, yetenek ve yetkinlik bilgilerinin dikkat çekici ve orijinal bir şekilde hazırlanmış olmasının, iş arayan bireyleri, rakiplerinden bir sıfır önde başlatacağını belirtiyor.

3 Mayıs 2019 tarihinde Sinta A.Ş.’nin İnsan Kaynakları Müdürü Işık Tümer’in sunumu ile 20 kişilik öğrenci grubuna “İdeal CV nasıl olmalı? İş görüşmelerinde nelere dikkat etmeli” konulu hazırladığı sunum ile gençlere önemli bilgiler verdi.

“İŞKUR’a mutlaka kayıt yaptırın”

Sinta A.Ş. İnsan Kaynakları Müdürü Işık Tümer gençlerimize; “Mezun olduktan sonra iş arama kanallarını çok iyi seçmek gerekir. Öncelikle mutlaka İŞKUR’a kayıt yaptırın. Çünkü yeni mezunların alımı sigortalı olmadığınız için 3 aydan 6 aya kadar istihdam sağlıyorlar. Bunun bedelini İŞKUR ödüyor. Daha sonra işe girildiğinde firma ödüyor. Doğal olarak da İŞKUR’da kayıtlı olmasını sağlıyor. Firmalarda bunu dikkate alıyor. İkinci olarak da özel istihdam bürolarıdır. Bunların bir kısmı yetenek avcıları kariyer.net, yenibiris.com gibi iş arama siteleridir. Ve en son gazete ilanlarıdır.” diyerek iş aramaya hangi adımlarla başlanması gerektiğine dair bilgiler paylaştı.

“CV’ler sizi görüşmeye çağıran davet yazısıdır”

İdeal bir CV’nin nasıl hazırlanması gerektiğine dair ipuçlarının ise şu şekilde aktardı: “İş aramaya başladığımızda ilk olarak CV hazırlamamız gerekiyor. CV yazmakta bir beceri gerektiriyor. “Fonksiyonel bir CV nasıl hazırlanır?” diye soracak olursanız, öncelikle hazırlanan CV’lerle hemen iş bulmayı düşünmeyin. CV’lerden iş bulmayı beklemeyin. CV’ler sadece sizi görüşmeye çağırmak için bir davet yazısıdır. O yüzden CV’lerde görsellik çok önemlidir. Basit ve etkileyici bilgilerle CV’yi oluşturmak gerekir. Firma ilk etapta şunu düşünür, “Kişi bizim için ne yapabilir?” İşin gerektirdiği özelliklere göre birini seçmek durumundadır, örneğin yabancı dil gibi. Mesela bir empati kurun; siz işveren olun. Kaşınızdakinden ne gibi eğitim, beceri, bilgi istersiniz? CV’de kişisel bilgiler, eğitim bilgileri, yetenekler, stajlar, beceriler, sertifikalar aktiviteler, mesleki üyelikler ve referanslar kesinlikle olması gereken bilgilerdir. Bu bilgilerin hepsi kısa, net ve şeffaf olmalıdır. Üçüncü tekil kişi ağzından yazılmalıdır. İmla kurallarına dikkat edilmelidir. Mutlaka kısa bir ön yazı olmalıdır ve iki sayfadan fazla olmamalıdır. CV bir beceri işidir. Şimdiki gençlik çok şanslı, bilgisayar ve internet hayatınızda olduğu için.”

“Pratik zeka ile sorulanları cevaplayın”

İş görüşmesine çağrılan bir bireyin nasıl davranacağı konusunda ise; “İş görüşmelerine gelirsek; firmaya girdiğinizden itibaren unutmayın ki oturuşunuz, hareketleriniz, iletişiminiz, görüşme için beklerken her şeyiniz izlenir. İş görüşmelerinde kesinlikle rahat olun ve beden dilinize dikkat edin. Kendinizi kısa net cümlelerle ifade edin. Pratik zeka ile sorulanları cevaplayın. Stresli olmayın, rahat olun, doğal olun. Kendinizi gündem konular ile mutlak güncelleyin. İş görüşmesine gideceğiniz firma hakkında mutlaka bir araştırma yapın, bilgi edinin. Görüşeceğiniz kişinin kariyerini önceden öğrenin. Kiminle görüşeceğinizi bilerek gidin. Mutlak surette iş görüşmesine vaktinden 15 dakika önce gidin. Yüzünüzden gülümseme eksik olmasın. Temiz, tertipli ve uygun bir kıyafetle gidin. “Sizi neden seçmeliyiz?” sorusuna pratik bir cevap bulun. Özgüveniniz yüksek olsun ama egosuz olun. Beden dili çok önemli. Yapacağınız hareketlerin dilini yani beden dilini bilerek gidin. Hangi hareketler yanlış ise onları yapmayın. Rahat ve doğal olmazsanız, hata yapma riskiniz artar. O işi kesinlikle istediğinizi karşınızdakine hissettirin. Rakiplerinizden önde olmak için kendinizi farklılaştırın. Kişiliğinizi doğru hissettirin ve firmaya katacaklarınızı, verebileceklerinizi doğru ve samimi bir dille anlatın.” diyerek önerilerde bulundu.

Ve son olarak “ürettiğiniz müddetçe mutlu olursunuz” diyerek verdiği tavsiye ile sözlerini bitirdi. Gençlerle birlikte olmanın ve 27 yıl sonra mezun olduğu okulda gençlerle buluşarak, onlarla deneyimlerini paylaşmaktan çok büyük mutluluk duyduğunu söyleyerek, veda etti.

Rekabet.net

Yorum Ekle

İlgili Haberler

<