"Rekabet gücümüz TL'nin güçlenmesi ile gelişecek"

TÜMSİAD Başkanı Yaşar Doğan:
"İş dünyasının, özellikle de KOBİ'lerin hem iç piyasada yatırımlarının artması hem de uluslararası piyasada rekabet gücünün geliştirilmesi TL'nin güçlenmesi ile mümkün olacaktır"

"Rekabet gücümüz TL'nin güçlenmesi ile gelişecek"
- A +

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Yaşar Doğan, menkul ve gayrimenkul alım, satım ve kiralama sözleşmelerinin 13 Ekim'den sonra Türk lirasına dönüştürüleceğini belirterek, "İş dünyasının, özellikle de KOBİ'lerin hem iç piyasada yatırımlarının artması hem de uluslararası piyasada rekabet gücünün geliştirilmesi TL'nin güçlenmesi ile mümkün olacaktır." ifadesini kullandı.

Doğan, yaptığı yazılı açıklamada, kiralama ve satın alma gerektiren durumlarda TL tercih edilse de konunun yasayla korunmasının çok yerinde alınmış bir karar olduğunu belirtti.

İş dünyasının, özellikle de KOBİ'lerin hem iç piyasada yatırımlarının artması hem de uluslararası piyasada rekabet gücünün geliştirilmesinin Türk Lirası’nın güçlenmesi ile mümkün olacağını aktaran Doğan, "Gezi olayları, 15 Temmuz kalkışması, kredi derecelendirme kuruluşlarının art niyetli değerlendirmeleri ile birçok noktada ülkemiz ve ekonomimiz hedef alınmaya çalışıldı. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde başlayan Türk lirası üzerinden işlem yapma çağrısı, milletimiz tarafından benimsenerek karşılık buldu. Bu hem milli bir bilinçtir hem de ekonomiye sahip çıkmaktır. Çünkü milli egemenliğimizin bir sembolü de kendi para birimimizdir." yorumunu yaptı.

TÜMSİAD üyesi tüm kuruluşların harekete geçtiğini ve sözleşmelerini yenilemeye başladığını vurgulayan Doğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Dolar ve avro yerine TL’nin dış ticaretteki para birimi olması milli bir bilincin ve ekonomiye sahip çıkılmasının bir sonucu. Rusya, Çin ve İran’la yapılacak ticarette ülkelerin yerli parası üzerinden yapılması için gerçekleşen girişimleri de çok önemsiyoruz. Bu girişimler iş ve ticaret hacmimizi olumlu yönde etkileyecek.

Hem gayrimenkullerin kiralanması işlemlerinde hem de borçlanmalarda, kısacası tüm yurt içi işlemlerin Türk Lirası üzerinden yapılması milli hareketimizi güçlendirecektir. Bölgesinde güçlü Türkiye ancak güçlü ekonomi ile gerçekleşecektir. Bu da para birimimizin güçlü olması ile sağlanabilir."

AA

Yorum Ekle

İlgili Haberler

<