Yeterince uyumak


Uyku eksikliği sadece günü iyi ve verimli geçirmenizi zorlaştırmakla kalmıyor aynı zamanda olumsuz sağlık sorunlarına da neden oluyor.İyi bir uykudan sonra duyulan iyi olma halini hepimiz biliriz. Zinde ve sakin olmak en belirgin özelliği değil midir? İnsonmia yani uykusuzluk problemini yaşayan kişilerin gündelik hayatta ve yaşantılarında zorlandıkları da bilinen bir gerçek.

Yapılan araştırmalar; yeterince uyumanın vücut için; doğru beslenme, egzersiz ve iyi hijyen uygulamaları kadar önemli olduğunu gösteriyor. Uyku eksikliği sadece günü iyi ve verimli geçirmenizi zorlaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda olumsuz sağlık sorunlarına da neden oluyor. Neler mi? Şeker hastalığı dediğimiz diyabetten, kan basıncının yükselmesi hipertansiyona, obezite ve kalp krizi riskine kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Yetersiz uyku vücudun bağışıklık sistemini etkilediği için grip, üşütme gibi sorunların ortaya çıkma olasılığını artırıyor. Kısacası her türlü sağlık sorunuyla bağlantılı.

Amerika Birleşik Devletlerinde önemli tıp okulları "Uyku Geliştirilmesi" programları için çalışıyorlar. Harvard Tıp Fakültesi Uzmanları iyi bir gece uykusu için bir rehber hazırladı.

Bu raporda incelenen başlıklar şöyle:
1. Farklı uyku evreleri vücudunuza nasıl yardımcı olur? Derin uyku - yüzeyel uyku evreleri ve etkileri
2. Uykusuzlukla savaşmanın kanıtlanmış yolları
3. Uyumayı zorlaştıran sağlık sorunları
4. Uyanıklığa neden olan uyku tipi
5. Horlama ve uyku apnesi için tedaviler
6. Yenilenmiş hissi uyandırma
 
Uykusuzluk için en iyi tedavi yolu; ilaç kullanmadan uykuyu kaliteli olarak sağlayabilmek. Bunun için ruhsal ve fiziksel iyilik halini sağlamak gerekiyor.

1. İdeal ağırlığa sahip olmak: Obeziteyi çözümlemek,
2. Sağlıklı beslenmeyi sağlamak ve öğün saatlerini iyi ayarlamak. Besin çeşitliliği sağlamak
3. Gündelik fiziksel aktivite ve egzersiz ile oksijenin alınması ve kullanılmasını sağlamak, enerji kullanımını iyi yapmak.
4. Doğal olarak uykuya eğilimi sağlayacak hormon salınımını sağlamak, ki bunda beslenmenin yeri ve önemi tartışılmaz. Fiziksel aktivite önemli bir etken olarak tekrar karşımıza çıkıyor.
5. Gün içindeki düşünce ve takıldığınız konuları uzun süreli depolama yapmamak.
6. Uyku apnesi olup olmadığını belirlemeye yardımcı testleri yaptırmak. Horlamaya ilişkin sorunları çözümlemek.
7. Uykuda yaşanabilecek kas krampları veya huzursuz ayak sendromunu araştırmak
8. Televizyon, bilgisayar, mobil telefonlardan yatma saatine yakın zamanlarda uzak kalmak.
 
Ben bu maddeler bir şey daha ekleyeceğim; besin seçimlerinde vücuda yararlı etkisi olmayan "çöplük besinler" dediğimiz besinlerden uzak durmak. Cips, şekerleme, tatlılar, paketlenmiş besinler, sağlıklı hazırlanmamış yemekler, kontamine gıdalar gibi.
 
Son söz: İyi uyku yenilenmiş vücut demektir.

Dr. Öğr. Üyesi Ş. Esin Göksu ŞEKER

<