Unutmam Normal mi?


Hafızanızı geliştirmek için sosyal olarak aktif kalmaya, stresi azaltmaya, yeterli uyumaya, sağlıklı kiloyu korumaya ve iyi beslenmeye gereksinmeniz var.Yaşlandıkça hepimizin en yaygın korkularından biri hafızamızı kaybetmektir.

Yaşlandıkça anılarımız değişir, bunların demans belirtileri değil, normal olduğunu bilmelisiniz. Yaşadığımız anların çoğunun “kıdemli anı” olduğunu biliyor musunuz?

Her gün almasa bile sıklıkla anahtarlarınızı, gözlüklerinizi veya her zaman aradığınız diğer eşyalarınızı nereye koyduğunuzu hatırlamanın zorluklarını hepimiz yaşıyoruz. Tanıştığınız kişilerin adını hatırlamak ise ayrı bir zorluk. Bunları yaşadığınızı kabul edin öncelikle.

Hafızanızı geliştirmek için belirli stratejilerin yanı sıra, yaygın hafıza kaybını aşmak için ipuçları da var.

Birinin adını hatırlamanın 3 yolu “Bak, Yakala, Bağlan” tekniği anılarınızı sağlamlaştırmanıza yardımcı olabilir. Bu kısaca dikkatli ol demek anlamına geliyor. İyi bak ve gör. Detay bir ipucu yakala ve çok tanıdık bir objeyle birleştir.

Eski moda takvimler, akıl defterleri ve yapılacaklar listesi bildiğimiz iyi yöntemlerdi. Hala etkili olduğunu söylemek lazım.

Yeni teknolojiler, akıllı telefonlar, bilgisayarımızdaki not alma ve uyarma yöntemleri tamam çok işimize yarıyor ama her zaman yardımcı olamıyor. Neden mi?  Birisi ile yüz yüze konuşurken kişinin ismi veya bir yer ismi uçup gidiyor. Hatırla bakalım kolaysa. Bunun için yukarıda sözü edilen yöntemi öğrenmekte fayda var.

Fiziksel aktivitenin hafıza üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir.
Beyin sağlığını artırmak için tasarlanmış diyet ve iyi beslenme programları büyük önem taşıyor.

Hafızanızı geliştirmek için sosyal olarak aktif kalmaya, stresi azaltmaya, yeterli uyumaya, sağlıklı kiloyu korumaya ve iyi beslenmeye gereksinmeniz var.

1. Öğünlü yemek yiyin ve 2-3 öğünün size yeteceğini bilin.
2. Yaşınıza uygun olan enerji ve besin öğelerini almaya özen gösterin. Geçmişteki yanlışları tekrarlamayın.
3. Öğünlerde besin değeri ve gereksinmeyi karşılayacak yemekleri seçin. Bedeniniz boş bir çuval değildir. Durmadan doldurmayın.
4. Sebze ve bitkisel kökenli beslenmeye doğru rotanızı değiştirin. Yeni araştırmalar ısrarla bunu vurguluyor. Kuru baklagiller, Sebze- Meyveler ve tam tahıllı ürünleri diyetinizin tabanını oluşturmalı. İnsan organizması için en uygun beslenme şekli olduğu her gün biraz daha fazla anlaşılıyor.
5. Yoğurt, kefir, ayran, cacık çok önemli,
6. Yumurta vazgeçilmeziniz olsun.
7. Balık olabiliyorsa haftada 2 kez tüketilebilir.
8. Kırmızı et ve tavuk için sınırlı davranmalıyız. Haftada 1- 2 defa yeterli olacaktır. Sebze kombinasyonlu olması tercih nedenidir.
9. Hazır ve paketlenmiş gıdalardan uzak durmanızı önereceğim. Bu konuda çocuklarınızı da koruyun.

Odaklanmanızı sağlayacak ve konsantrasyonunuzu iyileştirmek için yapacağınız basit çalışmalar çok işinize yarayacaktır eminim. 

İşin temeli sağlıklı beslenmeyi yaşamın her aşamasında sürdürmekle ilişkili.

Sağlıkla kalın.

<