Serpme Kahvaltı Kültürü ve İsraf


Son yıllarda yaygınlaşan serpme kahvaltı kültürünün yaklaşık 100 milyar liralık gıdanın ÇÖPE ATILDIĞINI biliyor musunuz?Son yıllarda yaygınlaşan serpme kahvaltı kültürünün yaklaşık 100 milyar liralık gıdanın ÇÖPE ATILDIĞINI biliyor musunuz? Kahvaltıda gelen zeytin, peynir, domates, tereyağı, reçel, yumurta ekmek gibi gıdaların birçoğunun tüketilmeden çöpe gittiğini hiçbirimiz düşünmüyoruz.

İsrafın bir davranış bozukluğu olarak tanımlanıyor. Bizim kültürümüzde israf haramdır. Oysa gıda israfında dünyada 65. sıradayız.

Serpme kahvaltılarda porsiyonların azaltılması veya müşterilerin isteğine göre getirilmesi bu soruna çözüm getirebilir. Parasını ödediği malzemeyi çöpe atmak pek çok kişinin yapmayacağı bir eylemdir. Otellerde uygulanan ‘her şey dahil’ sistemi de ayrı bir kaynak israfıdır.

Dünyanın ve Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı çok miktarda gıda israfı, haneler de dahil olmak üzere gıda tedarik zinciri boyunca olumsuz etkilere yol açıyor. Bu nedenle, gıda israfının önlenmesi veya azaltılması, tüm dünyada kaynakların etkin kullanımını sağlamak için acil bir gereksinmedir.

Her yıl dünyada üretilen gıdaların üçte biri kayboluyor veya israf ediliyor. Bu miktar yıllık 1.3 milyar ton gıdaya karşılık geliyor. Gelişmiş ülkelerde israf edilen gıdanın maliyeti 680 milyar dolarken, gelişmekte olan ülkelerde bu rakam 310 milyar doları buluyor.

Bu rakamlara bakınca ne Dünya bu kadar zengin ne de Türkiye. Ülkemizde açlık sınırında yaşayan binlerce aile olduğunu hatırlayalım. Dünya'yı bekleyen açlık sorunu ise başlı başın bir sorun.

Dr. Öğr. Üyesi Ş. Esin Göksu ŞEKER

<