WhatsApp İhbar Hattı: 0533 406 91 16


DİSPEPSİ yani HAZIMSIZLIK


Mide küsmesi ya da hazımsızlık olarak da tanımlanan dispepsi, üst karındaki rahatsızlığı veya ağrıyı anlatan bir terimdir. Bu bir hastalık değildir. Dispepsi genellikle şişkinlik, mide bulantısı ve geğirme gibi bulgularla oluşan bir olgudur.Genellikle sindirim sistemi mukozasıyla temas eden mide asidi nedeniyle oluşur. Mide asitleri mukozayı tahriş ederek iltihaplanma yaratır ve hazımsızlık bulgularını oluşturur

Çoğu olgularda, sağlıksız beslenme ya da alkollü içki tüketimi ile bağlantılıdır. Bazen enfeksiyon veya bazı ilaçlar da neden olabilir.

BELİRTİLER NELERDİR?

Hazımsızlığı olan pek çok insan mide veya göğüs bölgesinde ağrı hisseder. Bu his genellikle yiyecek veya içecek tükettikten sonra ortaya çıkar. Bazı durumlarda bulgular yemekten bir süre sonra ortaya çıkabilir. Fazla yemek yenilmediği halde tokluk, şişkinlik olabilir. Mide yanması ve hazımsızlık iki ayrı rahatsızlıktır.   Mide yanmasında genellikle yemek yedikten sonra göğüs kemiği arkasındaki yanma hissi tarif edilir.

Dispepsi rahatsızlığında; Mide bulantısı, geğirme, şişkinlik bulguları vardır.

Çok nadir durumlarda hazımsızlık mide kanseri bulgusu da olabilir. Hafif hazımsızlık endişelenilecek bir şey değildir. Bulgularlar iki haftadan uzun sürerse, oktora baş vurmak gerekir. Ağrı şiddetli ise ve aşağıda belirtilen durumlar varsa derhal doktora danışmak gerekir.

- İştah kaybı veya kilo verme

- Kusma

- Siyah dışkı

- Sarılık

- Göğüs ağrısı

- Nefes darlığı

- Terleme

 DİSPEPSİ / HAZIMSIZLIK NEDENLERİ NELERDİR?

Hazımsızlık genellikle yaşam biçimiyle ve beslenme ile ilgilidir. Ayrıca enfeksiyon veya diğer bazı sindirim rahatsızlıkları neden olabilir.

Sıklıkla görülen hazımsızlık nedenleri şunları içerir:

- Fazla yemek tüketmek ve çok hızlı yemek yeme

- Yağlı ve baharatlı besin tüketmek

- Çok fazla kafein, alkol, çikolata ve gazlı içecek tüketmek

- Duygusal travma, sinirlilik, pankreatit (pankreas iltihabı), peptik ülser

- Safra kesesi taşları, gastrit (mide iltihabı), hiatus herni(mide fıtığı) olması

- Enfeksiyon, özellikle “Helicobacter pylori” olarak bilinen bakteriler

- Obezite (karın içindeki daha fazla basıncın neden olması)

- Sigara içmek

- Bazı ilaçlar, örneğin antibiyotikler ve NSAID’ler (non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar)

- Mide kanseri

DİSPEPSİ / HAZIMSIZLIK TEDAVİSİ:

Şikayetlerin altında yatan nedenlere ve bulguların şiddetine bağlı olarak planlanır.

Beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri: Bulgularlar hafifse ve hazımsızlık sık görülmüyorsa, bazı yaşam tarzı değişiklikleri belirtileri hafifletecektir. Bunun için daha az yağlı yiyecekler, kafein, alkol ve çikolata tüketmek, her gece en az 7 saat uyumak ve baharatlı yiyeceklerden kaçınma çözüm olabilir.

KOMPLİKASYONLARI NELER OLABİLİR?

Özofagus striktürü: Eğer hazımsızlık asit reflüden kaynaklanıyorsa, mide asidi yemek borusuna geri sızar ve mukozayı tahriş ederse, yemek borusu yaralanabilir. Yemek borusu daralabilir. Özofageal darlıkları olan hastalarda yutkunma güçlüğü oluşur. Yemek borusunu genişletmek için bazen ameliyat gereklidir.
Pilor stenoz: Bunun nedeni, mide asidinin sindirim sistemi astarını (mukozayı) uzun süreli tahriş etmesidir. Pilorus (mide ile ince bağırsak arasında geçiş kanalı) yaralanmış ve daralmıştır. Besinler iyi sindirilemez. Pilorun genişletilmesi cerrahi gerektirebilir.

SON SÖZ: Hazımsızlık deyip geçmeyelim, hazımsız insanlar gibi bu durumda önemli bir sağlık sorunudur. Tedavi gerektirir.

<