Dijital Devrimin Ayak Sesleri ve Hoşgeldin Rekabet.net


Okumakta olduğunuz haber sitesi de bu devrimin sonucu değil mi?“Bir kitap okudum hayatım değişti” diye bir söz vardır. Ben de Chris Skinner’in yazdığı, Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından Türkçe’ye çevrilen Valueweb isimli kitabı okuyunca dijital devrimin büyüklüğünü daha iyi anladım.

Hayatım değişti.

Valueweb; düşünceleri, görüşleri, beğenileri, paylaşımları, favorileri ve sayfa görüntülemelerini, eğlenceyi ve daha fazlasını yaratmak ve paylaşmak demektir.

Bu nedenle, günümüzde herkes bir sosyal medya yıldızı olabilir. Bir kanala dönüşüp çok para kazanabilir. Çin’de karaoke söyleyenlerin şarkılarının aldığı beğenilerle ayda 15.000 Dolar kazandıklarını hatırlatmak isterim.

Valueweb’de herkes dijital ürün ve hizmetlerle olduğu kadar, dijital düşünce ve görüşlerle de değer yaratabilir. Bu nedenle, günümüzde para birimi, sadece parasal olarak değil, etki ve eğlence ile de ölçülüyor.

Bilindiği gibi, cep telefonu, yoksullar ve finansal olarak sistem dışında kalanlar için baş döndürücü bir hızla gelişiyor. Çünkü mesafeler nedeniyle iletişim kurma olanağı olmayan farklı topluluklardan insanlar bir anda dijital erişime sahip oluyorlar. Afrika’nın dört bir yanındaki çobanlar, balıkçılar, çiftçiler cep telefonuyla girişimci olmaya başladılar. Bir kısa mesajla; yün, süt, et, gazete, kitap ve daha birçok ürünü satıp ödeme alabiliyorlar. Bu ürünlerin reklamını Instagram, Facebook ve Twitter’dan yapabiliyorlar. Bu durum, gerçek bir devrim ve günümüzde dijital ve fiziksel ürün ve hizmetleri, fikirleri ve görüşleri Valueweb üzerinden takas etmek için 7 milyar insan hazır bekliyor.

Özet olarak; Valueweb, Fintech (Finansal Teknoloji) yatırımlarıyla hayata geçen ve bu çağın değer takasını yeniden tasarlamak üzere donatılan internetin, şuan yapılanmakta olan yeni neslidir. Söz konusu yeni nesil, parayı ve daha fazlasını dijitalleştirirken, internet üzerinden alım satımın yapısını yeniden düşünmek anlamına geliyor. Valueweb ve ucuz mobil teknolojilerinin kurulması ile dünyadaki her birey değer eko-sisteminin parçası olabilir. Böylece, herhangi bir yerdeki herhangi birinin, herhangi bir şeyi herhangi bir zamanda alıp satabilmesi, herhangi bir yerdeki herhangi birinin bir “ses”, bir medya yıldızı, bir kanal olabilmesi ve herhangi bir yerdeki herhangi birinin yaptığı, hatta düşündüğü şeyleri sadece paylaşarak paraya dönüştürebilmesi anlamına geldiği için, bu gelişme dünyamız için temel bir değişimdir.

İnternet hayatımızı daha fazla etkilemeye devam edecek. Büyük bir çoğunluk farkında değil ama internet sadece ticaret, medya ve finansta değil, hayatta ve ilişkilerde de her şeye değer biçmemizi de değiştiriyor. Günümüzde değer, sadece para veya para birimlerinin değişimini değil, beğenileri de kapsamaya başladı. İnternette sayfa görüntüleme ve takipçiler, günümüzde başlıca değer güçleri haline geldi. Şirketler ilgi çekmek için onlara para ödüyor ve onları ilgi ile izliyorlar. Bu nedenle bireyler medya kanalları kadar önem kazandı. Milyonlarca takipçisi olan bir birey, kendi topluluğunda önemli etkiler yaratabiliyor ve bu durum para kazanmasını da sağlıyor.

İnternetin akıllı ağıyla entegre mobil ağlarla yürütülen yeni dünya, küresel bağlanabilirliğin dünyası. Anlık, küresel, gerçek zamanlı bağlanabilirlik, düşünme ve birbirimizle ilişki kurma biçimimizi değiştiriyor. Ancak değeri bu yeni bağlanabilirlik ile ucuz ve kolayca takas edemezsek, bu yeni dünya hiçbir anlam ifade etmez.

O halde bizler mobil internet üzerinden küreselleşmiş bir temelde ve kolayca nasıl değer takası yapabiliriz?

On yıl önce mobil bağlanabilirlik 1 milyar birey için mümkündü. Günümüzde ise, 7 milyar bireyin bağlanabilirliği var. Bu durum çok büyük bir değişimi ifade ediyor. Böylece, dünyamızdaki herkes, gerçek zamanlı olarak, kişiden kişiye veya noktadan noktaya bağlanıp değer takası yapabilecek demektir. Daha da önemlisi, bir cep telefonu sadece alım-satım değil, yeni girişimci tipleri yaratarak çok farklı şeyler satmaya olanak yaratıyor. Genç Türk girişimcilerinin bu fırsatı değerlendirmelerinde yarardan çok zorunluluk olduğunu düşünüyorum. Bu fırsat mutlaka değerlendirilmelidir.

Bilindiği gibi bir mobil cihaz, hem bir ödeme aracı, hem de bir satış noktasıdır. Mobil ticaretin hızla büyümesinin bir nedeni de mobil cihazın her bireye gerçek zamanlı bağlanma, alıp-satma ve takas olanağı sağlamasıdır. Bu olanak, dünyada birçok kişiyi iş sahibi yapacak ve yoksulluktan kurtaracaktır.

Dijital devrimin önündeki en önemli engel, günümüzde hala pahalı ve yavaş ilerleyen değer takas sistemlerinin kullanılmasıdır. Bu nedenle, yeni bir sisteme ihtiyaç var. Yeni takas sisteminde bankalar ölmeyecek. Ancak bankaların ödemeleri hızlı, ucuz, hatta ücretsiz yapmaları gerekiyor.

Ücretsiz değer takas sistemi nasıl kurulabilir? Bu sistem bitcoin para birimi ve blockchain olarak adlandırılan yeni teknolojiler olabilir mi?

Bilindiği gibi ağ tabanlı devrime 70 yıl önce başladık. İlerleyerek ağ, erişim, alt yapı blokları, bilgi, ticaret ve kişisel paylaşımlara geldik. Bugün karşımızda değer odaklı en radikal ağ dönüşümü var.

İnternette bugüne kadar olan değişimler aracıların ortadan kalkmasıyla, seyahat ve eğlence sektörlerinde, dağıtım ve fiyatlandırmanın kökten değişmesiyle, müzik ve sinema alanında gerçekleşti. Bankacılık ve ödemelerdeki Paypal benzeri yenilikler ise gerçek yenilikler olarak kabul edilemez. Bu nedenle, FinTech veya Finansal Teknoloji yatırımları hızla artıyor. Gelecekte yıllarda bankacılık ve ödeme teknolojileri konusunda yeni keşiflerin sayısı artacak. Örneğin yavaş çalışan ve maliyetli olan bankacılık sistemi işlemeyeceği için açık kaynaklı ağ, bitcoin’i yarattı.

Bütün bu gelişmelere ve bankalarla ilgili eleştirilere rağmen değer deposu olarak bankalara ihtiyaç var. Geleceğin bankaları, para ve para birimleri, altın ve gümüş depolamak yanında, sanal ve dijital para birimleri, uçuş milleri, World of Warcraft altınları, YY gülleri, QQ hisseleri, Facebook beğenileri veya favori tweetleri ve var olan anılarımızı kabul etmek zorunda kalacak.

Her günün sonunda bunlar takas edilebilecek ve dijital değer takaslarında web siteleri ve dijital alanlardan yararlanılacak.

Gerçekleştirmeye çalıştığım Türkiye’nin en büyük dijital kütüphanesini kurmak ve kitaplarımı, düşüncelerimi dijital olarak satma hayalim, yukarıda yazdıklarım yanında pek de fazla anlam ifade etmiyor olabilir. Ama bütün bu gelişmelerin eğitimle, kitapla ilgili olduğunu düşünerek kendimi rahatlatıyor ve dijital devrimin ayak seslerini ve fırsatlarını duymayanlara duyurmaya çalışıyorum.

Okumakta olduğunuz haber sitesi de bu devrimin sonucu değil mi?

Hoş geldin Rekabet.net.

Başarılar diliyor,

Emeği geçen bütün dostlarımı ve arkadaşlarımı kutluyorum.

<