BU YAZI SADECE ERKEKLER İÇİN!


Endişelerinizi gideren, sağlıklı, zinde ve aktif kalmak ve ömür boyu sürecek sağlıklı yaşamın tadını çıkarmak isteyen erkekler için "yapabileceklerinizi" keşfedin. İşte bu yazının amacı bu.Yazının başlığına bakıp cinsiyet ayrımcılığı yaptığımı sanmayın lütfen.

Düşündüm ki erkekler için de özel bir şeyler yazmalıyım.

Hepinizin doktor, diyetisyen, veya eşinizden uzun zamandır duyduğunuz bir cümle var:

 ‘’Bunları yiyemezsin’’ "Bunları yapamazsın’’ ‘’Bunlara hayır’’

Neler yapamayacağınız samimi ve inandırıcı, uzman bir kişi tarafından söylenmişse geçerliliği yüksektir. Aynı zamanda pratik ve olumlu sağlık bilgileriyle de dolu ise dikkate değer, güvenilir. Aksi hal de can sıkıcıdır. Bıktırır ve uygulanması neredeyse sıfırdır.  Endişelerinizi gideren, sağlıklı, zinde ve aktif kalmak ve ömür boyu sürecek sağlıklı yaşamın tadını çıkarmak isteyen erkekler için "yapabileceklerinizi" keşfedin. İşte bu yazının amacı bu.


 ÖNEMLİ SAVUNMALARINIZI ARTIRIN!

1. Prostat yakınmasıyla savaşmak için gereksiz biyopsilerden kaçınmanın yeni bir yolu PSA testi yaptırmaktan geçiyor. Bunu atlamayın lütfen.

2. İnmeyi (Felç) önlemek için tedbiriniz önceden alın. Ağırlık kontrolü, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, kaliteli uyku, stresle baş etmeyi başarmak size önemli bir kazanç sağlayacaktır.

3. İlaçsız kan basıncını düşürme yöntemleri ile kalp hastalığı riskinizi % 25 azaltabilirsiniz. Anahtar kelime sağlıklı beslenme, spor ve tuz kısıtlaması.

4. Bağışıklık sisteminizi anti-enflamatuar gıdalarla güçlendirmek ve kronik ağrılardan kurtulmak da sizin elinizde.  

DAHA UZUN SÜRE GÜÇLÜ KALIN!

1. Kemiklerinizin kırılma riskini azaltabilen ve daha yüksek kemik yoğunluğu oluşturabilen beslenme ve fiziksel aktivite bilgilerine sahip olmalısınız. Süt, yoğurt, kefir, ceviz, badem ve yeşil yapraklı sebzeler diyetinizde hep yer almalı. Günde 15-20 dakika güneşten faydalanmak da hiç zor değil.

2. Kaç yaşınızda olursanız olun kas kütlesini artırmanın yolunu bilmelisiniz. Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite bunun en iyi yanıtı olacaktır. 

3. Akciğer kapasitesi nasıl geliştirilir! Bunun önemini bilen iyi bir uzman ile egzersiz ve nefes alma tekniklerini öğrenebilirsiniz.  

 BEYİN YAŞINIZI İYİ KORUYUN

1. Hafızanızı keskinleştirmek ve zihinsel zindeliğinizi en üst düzeye çıkarmayı hedefleyin.

2. Alzheimer hastalığını önlemek için kişiselleştirilmiş bir yaklaşım ve demans riskinizi azaltmaya yardımcı olacak neler "yapabilirim" alışkanlığı edinmek.

3.Beyin yaşlanmasını 10 yıl yavaşlatabilecek egzersizleri bilmelisiniz.

4. Bilişsel işlevi geliştirmenin yolları, ayrıca yeni bilgileri hafızanıza yerleştirmek için karmaşık olmayan stratejileri öğrenmelisiniz.Sağlıklı beslenme, iyi nefes alma, fiziksel aktivite, iş dışı hobi çalışmaları, bol bol okuma-yazma ve edinilen bilgileri tartışma önemli yardımcılarınız olacaktır unutmayınız.

SON SÖZ:

Dayanıklılık ve canlılığınızı artırabilmek için metabolizmanızı hızlandırmanın yolu fiziksel aktiviteden geçer. Kendinizi iyi hissetmenizi ve ruhsal dinginliğinizi sağlayacak hobiler edinmeniz önemli bir terapidir.

 

<