Kimya sektörünün temmuz ihracatı...

Kimya sektörünün ihracatı temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 gerilerken, hazirana göre yüzde 11 artarak 1 milyar 586 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kimya sektörünün temmuz ihracatı...
- A +

tanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörünün ihracatı temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 gerilerken, hazirana göre yüzde 11 artarak 1 milyar 586 milyon dolar olarak gerçekleşti.

İKMİB'den yapılan açıklamaya göre, sektörün 7 aylık ihracatı 10,15 milyar dolara ulaştı.

Irak, temmuz ayında en çok ihracat yapılan ülke oldu. Irak'ı, ABD, Almanya, İngiltere, Hollanda, Belçika, İtalya, İsrail, Romanya ve İran takip etti.

Irak'a yapılan kimya ihracatı geçen ay 97 milyon 192 bin dolar olarak gerçekleşti. Irak'a en çok plastikler ve mamulleri, uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun, eczacılık ürünleri, yıkama müstahzarları, boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları, muhtelif kimyasal maddeler, mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler, gübreler, yapıştırıcılar, tutkallar, enzimler ve anorganik kimyasallar ihraç edildi.

Yılın 7 ayında en çok kimya ihracatı yapılan ülkeler ise Hollanda, Almanya, Irak, İtalya, ABD, İngiltere, İspanya, İsrail, Romanya ve Belçika olarak belirlendi.

AA

Yorum Ekle

İlgili Haberler

<