WhatsApp İhbar Hattı: 0533 406 91 16


Güriş Holding'in kurucusu İdris Yamantürk hayatını kaybetti

Türk sanayisinin yapı taşlarından, Cumhuriyet sevdalısı GÜRİŞ Holding'in kurucusu ve Onursal Başkanı İdris Yamantürk, tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesi’nde vefat etti.

Güriş Holding'in kurucusu İdris Yamantürk hayatını kaybetti
- A +

Türkiye ekonomisinin gelişiminde büyük rol oynayan Cumhuriyet nesli iş insanlarından, inşaat sektörünün duayen ismi İdris Yamantürk, iki haftadır COVID-19 tedavisi gördüğü Ankara Güven Hastanesi’nde yaşama veda etti.

"Bize teslim edilen vatanımızı daha mamur hale getirmek, milletimizi refaha kavuşturmak ve çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak için durmadan çalışmak bir vatandaşlık görevidir. Türk milletine borcumuz vardır." anlayışıyla ömrünü Türk milletine ve Türk Ocakları'na adayan Yamantürk'ün vefatı sevenleri yasa boğdu. 

Yamantürk'ün cenazesi dün Gölbaşı Mezarlığı'nda aile kabristanına defnedildi. 

 İDRİS YAMANTÜRK KİMDİR?

Devlette çalıştığı dönemde enerji nakil hatlarının kurulmasına hizmet eden ilk mühendis kadrosunda yer alan İdris Yamantürk, şirketleri vasıtasıyla Türkiye’nin dört bir yanında 100’e yakın altyapı ve üstyapı müteahhitlik hizmetlerine imza attı. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’nden 1952 yılında mezun olan elektrik yüksek mühendisi Yamantürk, bir süre devlette çalıştıktan sonra 1957'de kendi şirketini kurarak, sanayiden, inşaata, enerjiye, madencilikten, turizme geniş alanda hizmet veren Güriş Holding’in temellerini attı. Türkiye’de barajdan, enerji nakil ve üretim tesislerine, limanlara, fabrikalara, hastanelere kadar inşaat ve taahhüt işleri yapan Yamantürk, üretiminin yüzde 90’ını başta Almanya olmak üzere gelişmiş ülkelere ihraç eden Parsan Makina’yı 1968'de, Güriş Makina’yı da 1975'te faaliyete geçirdi.

Bir söyleşisinde ‘Dünyayı eğitimli insanlar kalkındırır” görüşünü dile getiren Yamantürk, çok sayıda hayır kurumunun yanı sıra okul yapımına, burs hizmetlerine ve okuduğu kurum olan İTÜ’nün gelişimine büyük önem verdi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler

<