Sayaçlar 3 ay fatura okumayacak!

Sayaçlar 3 ay fatura okumayacak!

Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında, çalışan ve tüketicilerin sağlığının korunması amacıyla sayaç okumalarının yapılamayacağı bölgelerde elektrik ve doğal gazda 3 ay süreyle "kıyasen fatura düzenlemesi" gerçekleştirilecek.
 BDDK’dan bankacılık operasyonlarına kolaylık

BDDK’dan bankacılık operasyonlarına kolaylık

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'ndan yapılan açıklamada; bankalar, banka dışı mali kuruluşlar (finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri), bağımsız denetim kuruluşları, derecelendirme kuruluşları ve varlık yönetim şirketlerinin 2019 yıl sonu ve 2020 ilk çeyreğe ilişkin finansal raporlamalar, bağımsız denetim raporları, faaliyet raporları için belirlenmiş süreler 60'ar gün uzatıldı.
Merkez Bankası rezervlerinde son rakamlar

Merkez Bankası rezervlerinde son rakamlar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri, geçen hafta 1 milyar 958 milyon dolar artarak 95 milyar 406 milyon dolara yükseldi.
Bir fabrikadan daha üretime ara!

Bir fabrikadan daha üretime ara!

Dünyadaki corona virüs salgını nedeniyle sanayi sektöründeki fabrikalar üretime ara vermeye devam ediyor. Bursa'da Orhangazi'nin en önemli otomotiv yan sanayi kuruluşu olan Aka Otomotiv fabrikası da üretime ara vereceğini duyurdu.

Ekonomi Dünyası

"Koronavirüs benzeri görülmemiş bir krize neden oldu"
"Koronavirüs benzeri görülmemiş bir krize neden oldu" IMF Başkanı Kristalina Georgieva, "IMF'nin tarihinde hiçbir zaman dünya ekonomisinin böylesine durma noktasına geldiğine tanıklık etmedik." dedi.

Brent petrolün varil fiyatı 30 doların üstüne çıktı
Brent petrolün varil fiyatı 30 doların üstüne çıktı Dünü 22,27 dolardan tamamlayan Brent türü ham petrolün varil fiyatı bugün 30,86 dolara kadar yükseldi.

FED'den yabancı bankalara kredi kolaylığı
FED'den yabancı bankalara kredi kolaylığı ABD Merkez Bankası, yabancı bankalar için yeni bir kredi kolaylığı başlattığını duyurdu.

Küresel piyasalarda çift haneli işsizlik endişesi
Küresel piyasalarda çift haneli işsizlik endişesi İş yerleri ve fabrikaların kapanması, üretime ara verilmesi ya da sınırlı sayıda işçi çalıştırılmaya başlanması ülkelerde işsizlik oranlarının yükselmesine, işsizliğin çift hanelere doğru gideceğine dair endişelerin de artmasına neden oldu.

"Türkiye ekonomisi salgını en az hasarla...
"Türkiye ekonomisi salgını en az hasarla... Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş, Türkiye ekonomisinin dinamik yapısıyla yeni tip koronavirüs salgını sürecini göreceli olarak en az hasarla ve kısa sürede atlatan ekonomilerden biri olacağını belirterek, "Dengelenme sürecinde elde edilen kazanımlar sayesinde Türkiye ekonomisi bu sürece dirençli bir şekilde girdi." dedi.

IMF Başkanından küresel ekonomi yorumu!
IMF Başkanından küresel ekonomi yorumu! Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonominin 2020'de küçülmesinin 2021'de ise toparlanmasının beklendiğini belirterek, "Ekonomik daralmanın derinliği ve toparlanmanın hızı, salgının kontrol altına alınma hızına ve para ile maliye politikası eylemlerimizin ne kadar güçlü ve koordineli olduğuna bağlı." dedi.

160 milyar dolarlık destek hazırlığı
160 milyar dolarlık destek hazırlığı Dünya Bankası Başkanı David Malpass, yeni tip koronavirüs salgınının ekonomik etkilerine yönelik ek bir paket hazırladıklarını belirterek, "Önümüzdeki 15 ay içinde 160 milyar dolarlık mali destek sağlayabilecek bir programı yönetim kurulumuza dün sundum." dedi.

"Salgının ekonomiye etkilerini yakından takip ediyoruz"
"Salgının ekonomiye etkilerini yakından takip ediyoruz" Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, "Salgının küresel ekonomiye ve Türkiye ekonomisine etkilerini yakından takip ediyoruz" dedi.

Almanya'da ihracatçıların beklentileri kötüleşiyor
Almanya'da ihracatçıların beklentileri kötüleşiyor Almanya'da Sanayi İhracat Beklenti Endeksi, martta sert düşerek eksi 19,8 puan oldu Ifo Başkanı Clemens Fuest: "Koronavirüs salgını dünya ticaretini yavaşlatıyor. Uluslararası lojistik daha da zorlaşacak. Bir ihracat ülkesi olarak Almanya özellikle etkileniyor"

"Avrupa’daki şirketler kar paylarında kesintiye gidebilir"
"Avrupa’daki şirketler kar paylarında kesintiye gidebilir" Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Avrupa’daki şirketlerin gelirlerindeki azalış nedeniyle kar paylarında kesintiye gitmesinin beklendiğini bildirdi.

KDV beyanname ve ödeme süreleri uzatıldı
KDV beyanname ve ödeme süreleri uzatıldı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 26 Mart'a kadar verilmesi gereken Katma Değer Vergisi (KDV) beyanname verme ve ödeme sürelerinin 24 Nisan gün sonuna kadar uzatıldığını bildirdi.

Esnaf kredilerinde iyileştirme talebi
Esnaf kredilerinde iyileştirme talebi Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafa kullandırılan kredilerinin gecikme faiz oranlarının düşürülmesini ve kredi şartlarında iyileştirme yapılmasını istedi.

Trump'tan ilginç çıkış!
Trump'tan ilginç çıkış! Trump, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının tamamen kontrol altına alınmasının temmuz ya da ağustosu bulabileceğini söyledi. Ayrıca Trump, ABD ekonomisinin resesyona doğru gidiyor olabileceğini dile getirdi.

Ameliyatlar bile durduruldu!
Ameliyatlar bile durduruldu! Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri bünyesinde, Kovid-19'a ilişkin önlemler kapsamında, ikinci bir duyuruya kadar zorunlu olmayan tüm ameliyatlar ve poliklinik randevuları durduruldu.

Rus piyasaları zor durumda
Rus piyasaları zor durumda Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve petrol fiyatlarında devam eden aşağı yönlü baskı nedeniyle Rus rublesi ve borsasındaki düşüş bu haftanın ilk gününde devam ediyor.

<