Küresel piyasalar imalat verilerine odaklandı

Küresel piyasalar imalat verilerine odaklandı

Küresel piyasalar artan yeni tip koronaviürs (Kovid-19) vaka sayıları ve teşvik beklentileri ile karışık bir seyir izlerken, bugün imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri takip edilecek.
Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

İstanbul serbest piyasada dolar 7,9520 liradan, avro 9,3880 liradan güne başladı.
Şehit, harp ve vazife malullerinin çocukları için eğitim öğretim yardımı ödemeleri başladı

Şehit, harp ve vazife malullerinin çocukları için eğitim öğretim yardımı ödemeleri başladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk:
"Şehitlerimizin çocuklarına, harp ve vazife malullerimiz ile çocuklarına toplamda 63 milyon lira eğitim ve öğretim yardımı yapacağız"
"Yıllık olarak ilköğretimde öğrenim görenler öğrencilerimiz için 2 bin 317 lira, ortaöğretimde öğrenim görenlere 3 bin 475 lira ve yükseköğretimde öğrenim görenler için de 4 bin 634 lira ödeme gerçekleştireceğiz"
Devlet Tiyatrolarının sahneleri özel tiyatrolara açılıyor

Devlet Tiyatrolarının sahneleri özel tiyatrolara açılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Devlet Tiyatrolarının sahnelerini yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle açılış yapamayan özel tiyatroların kullanımına tahsis edecek. Her ayın 20'sinde takip eden aylar için salon tahsis başvuru sonuçları açıklanacak.

Ekonomi Dünyası

Bakan Pekcan'dan rekabet vurgusu
Bakan Pekcan'dan rekabet vurgusu Ticaret Bakanı Pekcan, "Biz Türkiye olarak her zaman adil rekabet şartları ve kurallara dayalı serbest ticaretten yana olduk. Çünkü biz kendimize ve rekabet gücümüze güveniyoruz." dedi.

IMF'den 'Avrupa ekonomisinde riskler artıyor' uyarısı
IMF'den 'Avrupa ekonomisinde riskler artıyor' uyarısı IMF Avrupa Bölümü Direktörü Kammer, Kovid-19 salgını nedeniyle Avrupa ekonomisinin ağır bir bedel ödediğini belirterek, "Riskler, salgında ikinci dalga yoğunlaştıkça artıyor." dedi.

ABD'nin bütçe açığı rekor seviyede
ABD'nin bütçe açığı rekor seviyede ABD federal hükümetinin bütçe açığı, 2020 mali yılında Kovid-19 salgınının etkisiyle toplam 3,1 trilyon dolarlık rekor seviyeye ulaştı.

ABD'de ithalat ve ihracat fiyatları eylülde arttı
ABD'de ithalat ve ihracat fiyatları eylülde arttı ABD'de ithalat fiyat endeksi, eylülde aylık yüzde 0,3 yükselirken, ihracat fiyat endeksi yüzde 0,6 artış gösterdi.

IMF'den küresel ekonomide bu yıl yüzde 4,4'lük daralma beklentisi
IMF'den küresel ekonomide bu yıl yüzde 4,4'lük daralma beklentisi Uluslararası Para Fonu, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 4,4 küçülmesinin beklendiğini bildirdi. Türkiye'ye ilişkin tahminlerde değişikliğe gidilmezken, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 5 daralacağı, 2021'de yüzde 5 büyüyeceği öngörüldü.

Brent petrolün varili 41,99 dolar
Brent petrolün varili 41,99 dolar Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 41,99 dolardan işlem görüyor.

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları
Serbest piyasada döviz açılış fiyatları İstanbul serbest piyasada dolar 7,8960 liradan, avro 9,3140 liradan güne başladı.

Piyasalar yoğun veri gündemine odaklandı
Piyasalar yoğun veri gündemine odaklandı Türkiye'de sanayi üretimi endeksi, ABD ve Almanya'da enflasyon ve IMF'nin küresel ekonomiye ilişkin tahminlerinin izleneceği piyasalarda, yeni günün Asya borsaları ve vadeli işlemlerde karışık bir seyirle başladığı görülüyor.

Erdoğan ve Michel Türkiye-AB ilişkilerini görüştü
Erdoğan ve Michel Türkiye-AB ilişkilerini görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Michel ile görüşmesinde, AB'nin 18 Mart Mutabakatı kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi, Gümrük Birliği ve vize serbestisi konusunda ilerleme sağlanması gerektiğini ifade etti.

Citigroup'a 400 milyon dolarlık ceza
Citigroup'a 400 milyon dolarlık ceza ABD Para Birimi Kontrol Ofisi, Citigroup'a 400 milyon dolar ceza kesti.

Brent petrolün varili 42,15 dolar
Brent petrolün varili 42,15 dolar Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 42,15 dolardan işlem görüyor.

TP'ye 4 petrol arama ruhsatı verildi
TP'ye 4 petrol arama ruhsatı verildi Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TP) 4 petrol arama ruhsatı verildi.

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor
Küresel piyasalar pozitif seyrediyor Küresel piyasalar yeniden canlanan teşvik beklentileri ile pozitif bir seyir izliyor.

 IMF düşük gelirli ülkelere borç yardımını uzattı
IMF düşük gelirli ülkelere borç yardımını uzattı IMF, düşük gelirli 28 ülkeye acil borç servisi yardımını 6 ay daha uzattı.

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor
Küresel piyasalar pozitif seyrediyor Küresel piyasalar, ABD Başkanı Donald Trump'ın hastaneden taburcu olmasının ardından pozitif bir seyir izlerken, bugün ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları takip edilecek.

<