Tüketici güven endeksi arttı

Tüketici güven endeksi arttı

Tüketici güven endeksi, haziranda geçen aya göre yüzde 4,3 artış kaydetti.
Kamu işçisinin zam pazarlığı başladı

Kamu işçisinin zam pazarlığı başladı

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi'ne dair taleplerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a sundu.
Türk-İş, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda enflasyon artı 3 puan refah payı talep etti.
TOKİ 120 bin personel alımı yapacak

TOKİ 120 bin personel alımı yapacak

TOKİ Başkanı Bulut, "Bu yıl tüm projeler için 16 milyar liralık kaynak oluşturduk. Mevcut 287 şantiyeye 140 yeni şantiye daha ekleyeceğiz, yaratılacak istihdamla yaklaşık 120 bin kişiye iş imkanı sunacağız." dedi.
Avrupa'da negatif faiz sinyali

Avrupa'da negatif faiz sinyali

Avrupa'da durgunluk ve deflasyon riski endişeleri artarken, ECB Başkanı Draghi'nin açıklamaları sonrasında Avro Bölgesi'nde negatif politika faizinin uygulanacağına dair beklentiler yükseldi.

Ekonomi Dünyası

AB'den gıdada çifte standart araştırması
AB'den gıdada çifte standart araştırması AB ülkelerinde yapılan araştırma, gıda firmalarının aynı paketteki ürünlerinin yüzde 9'unun farklı içerik barındırdığını belirledi.

AB'ye iltica başvuruları yüzde 10 azaldı
AB'ye iltica başvuruları yüzde 10 azaldı Avrupa İltica Destek Ajansı, Avrupa Birliğine iltica başvurularının 2018'de bir önceki yıla göre yüzde 10 azaldığını açıkladı.

Rusya, Batılı ülkelere yaptırımı uzattı
Rusya, Batılı ülkelere yaptırımı uzattı Rusya, AB tarafından geçen hafta uzatılan yaptırımlar nedeniyle uyguladığı karşı yaptırımların süresini uzattı.

AB'den Ürdün ve Tunus'a mali destek
AB'den Ürdün ve Tunus'a mali destek AB, Ürdün ve Tunus'la yapılan makro-finansal destek programları kapsamında toplam 250 milyon avroluk kredi dilimini serbest bıraktı.

Piyasalar, bu hafta yoğun veri ve haber akışına odaklandı
Piyasalar, bu hafta yoğun veri ve haber akışına odaklandı 28-29 Haziran'da Japonya'da gerçekleştirilecek G20 Liderler Zirvesi öncesi her türlü haber akışının önemli olacağı yeni haftada, ABD'de büyüme, kişisel tüketim harcamaları, dayanıklı tüketim malları ve Avrupa tarafında enflasyon ile İngiltere büyüme verileri takip edilecek.

Piyasadaki döviz açılış fiyatları
Piyasadaki döviz açılış fiyatları Dolar 5,7390 liradan, avro 6,5340 liradan haftaya başladı.

ABD bankaları stres testini geçti
ABD bankaları stres testini geçti ABD Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada ülkenin önde gelen 18 bankasının yapılan stres testinden geçtiği duyuruldu.

Hürmüz Boğazı'ndaki gerginlik enerjiye sıçradı
Hürmüz Boğazı'ndaki gerginlik enerjiye sıçradı İran'la ABD'nin karşılıklı gerginliği artırıcı açıklamalarının ardından, dün Brent petrolün fiyatı bu yılın en büyük günlük yüzdelik artışını kaydetti.
Dünyanın en büyük petrol sevkiyat noktası olan Hürmüz Boğazı'ndan gerçekleşen petrol sevkiyatı, küresel petrol tüketiminin yüzde 21'ini oluşturuyor.
Geçen yıl Hürmüz Boğazı'ndan geçen toplam petrol miktarı, deniz yoluyla yapılan küresel petrol ticaretinin üçte birine tekabül ediyor.

AB Liderler Zirvesi sona erdi
AB Liderler Zirvesi sona erdi AB Konseyi Başkanı Donald Tusk:
"AB, İngiltere ile gelecekteki ilişkileri belirleyen siyasi deklarasyon konusunda görüşmeye hazır ama ayrılık anlaşmasını yeniden müzakere etmeye açık değil"
AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker:
"Ayrılık anlaşmasını yeniden müzakere etmeyeceğiz"

Türkiye'nin uluslararası yatırım pozisyonu gelişmeleri
Türkiye'nin uluslararası yatırım pozisyonu gelişmeleri Türkiye'nin yurt dışı varlıkları nisanda 238,3 milyar dolar, yurt dışı yükümlülükleri 571,1 milyar dolar oldu.

Küresel piyasalar imalat verilerine odaklandı
Küresel piyasalar imalat verilerine odaklandı Küresel piyasalar, Fed sonrası dünkü işlemlerde pozitif bir seyir izlemesinin ardından bugün dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerine odaklandı.

Serbest piyasada döviz kurları
Serbest piyasada döviz kurları Dolar 5,7670 liradan, avro 6,5160 liradan güne başladı.

AB, Rusya'ya yaptırımların süresini uzattı
AB, Rusya'ya yaptırımların süresini uzattı AB, Kırım ve Sivastopol'un yasa dışı ilhakından dolayı Rusya'ya uyguladığı yaptırımların süresini bir yıl uzattı.

Türkiye'de enflasyonun düşüşü hızlanacak
Türkiye'de enflasyonun düşüşü hızlanacak Fitch Ratings Yönetici Direktörü Parker, Fitch Türkiye'de enflasyonun düşüşünün hızlanmasını beklediklerini söyledi.

Küresel servet 206 trilyon dolara ulaştı
Küresel servet 206 trilyon dolara ulaştı 2018 yılında bireylerin sahip olduğu servet yüzde 1,6 büyüyerek yaklaşık 206 trilyon dolara ulaştı.

<