Küresel piyasalar karışık bir seyir izliyor

Küresel piyasalar karışık bir seyir izliyor

Küresel piyasalar, ekonomideki toparlanmaya ilişkin belirsizliklerle karışık bir seyir izlerken, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin haber akışı ve veri gündemi yatırımcıların odağındaki yerini koruyor.
ABD'nin ham petrol stokları sert düştü

ABD'nin ham petrol stokları sert düştü

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre 7,2 milyon varil azalışla sert düşüş kaydetti.
Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

Serbest piyasada döviz açılış fiyatları

İstanbul serbest piyasada dolar 6,8490 liradan, avro 7,7160 liradan güne başladı.
Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa günü düşüşle tamamladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,04 değer kaybıyla 115.314,98 puandan tamamladı.

Ekonomi Dünyası

Fed, 2021 toplantı takvimini açıkladı
Fed, 2021 toplantı takvimini açıkladı ABD Merkez Bankası (Fed), 2021 yılına ilişkin toplantı takvimini açıkladı.

Küresel gıda fiyatları haziranda yükseldi
Küresel gıda fiyatları haziranda yükseldi Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), haziranda küresel gıda fiyatlarının bitkisel yağlar, şeker ve süt kotasyonlarındaki sıçrama ile yılın başından beri ilk kez yükseliş gösterdiğini bildirdi.

Borsa günü yükselişle tamamladı
Borsa günü yükselişle tamamladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 1,38 değer kazancıyla günü 116.907,77 puandan tamamladı.

ABD'de dış ticaret açığı arttı
ABD'de dış ticaret açığı arttı ABD'de dış ticaret açığı, mayısta bir önceki aya göre yüzde 9,7 artarak 54,6 milyar dolara yükseldi.

Borsa güne yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladı Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 0,46 artışla 115.843,62 puana yükseldi.

"Startup ekonomisinin likiditesi artıyor"
"Startup ekonomisinin likiditesi artıyor" Dünya Melek Yatırım Forumu (WBAF) Başkanı Altuntaş,"Kovid-19 sonra geleneksel para, akıllı bir para olma yolunda olacak. Geleneksel iş sahipleri, sektörlerdeki girişimcilik ve startup ekonomisinin erken fırsatlarını keşfetmeye çalışıyor." dedi.

"Küresel ekonomide toparlanma inişli çıkışlı olabilir"
"Küresel ekonomide toparlanma inişli çıkışlı olabilir" Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, küresel ekonomide toparlanmanın inişli çıkışlı olabileceğini söyledi.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı Keler: Sermaye piyasalarına ilgi arttı
Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı Keler: Sermaye piyasalarına ilgi arttı TSPB Başkanı Keler: "Özellikle faizlerin düşmesi, sermaye piyasalarında dijital imkanların artması ve hükümetimizin sermaye piyasalarını destekleyen yaklaşımı sermaye piyasalarına ilgiyi artırdı. Yatırımcılarımızın özellikle uzun vadeli olmasını istiyoruz. Yatırımcılara tek bir hisse senedine veya yatırım aracına yoğunlaşmamalarını, bir sepet yapmalarını, farklı yatırım araçlarından zenginlik sağlamalarını öneriyoruz" dedi.

"Hiç görmediğimiz ekonomik zorluklar yaşıyoruz"
"Hiç görmediğimiz ekonomik zorluklar yaşıyoruz" Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından dolayı daha önce hiç görülmeyen ekonomik zorlukların yaşandığını söyledi.

Brent petrolün varili 41,62 dolar
Brent petrolün varili 41,62 dolar Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 41,62 dolardan işlem görüyor.

"Ekonominin önündeki yol olağanüstü bir şekilde belirsiz"
"Ekonominin önündeki yol olağanüstü bir şekilde belirsiz" ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, ekonominin önündeki yolun "olağanüstü" bir şekilde belirsiz ve büyük ölçüde virüsün kontrol altına alınmasındaki başarıya bağlı olduğunu belirtti.

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor
Küresel piyasalar pozitif seyrediyor Küresel piyasalar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin endişelere karşın, merkez bankalarının teşvikleri ve beklentilerden iyi gelen makroekonomik verilerin desteği ile pozitif bir seyir izliyor.

AB, Rusya'ya yaptırımların süresini uzattı
AB, Rusya'ya yaptırımların süresini uzattı Avrupa Birliği (AB), Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımların süresini 6 ay uzatma kararı aldı.

ABD'de bekleyen konut satışlarında rekor artış
ABD'de bekleyen konut satışlarında rekor artış ABD'de, bekleyen konut satışları, mayısta aylık yüzde 44,3 artarak rekor seviyede yükseliş kaydetti.

 "Dünya ekonomisi yüzde 4,6 daralacak"
"Dünya ekonomisi yüzde 4,6 daralacak" Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Kovid-19 salgınının neden olduğu ekonomik bozulmaların hafiflediğini belirterek, küresel ekonomiye ilişkin yüzde 4,6 olan büyüme tahmininde değişikliğe gitmedi.

<