WhatsApp İhbar Hattı: 0533 406 91 16


“Dijital Kütüphanem” ile Eğitime Destek

“Dijital Kütüphanem” ile eğitime ve eğitimde fırsat eşitliğine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

“Dijital Kütüphanem” ile Eğitime Destek
- A +

Ali Ceylan kimdir?

Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı Ayvaköy’ de doğdum. Ayvaköy'de ilkokul olmadığı için, İlkokulu Akçalar ve Fadıllı köylerinde tamamladım. Başka bir ifadeyle, okumak için ailemin yanından 6 yaşında ayrıldım. Akrabalarımın yanında kalarak ilkokulu bitirdim. İlkokuldan mezun olduktan sonra ailem beni okutmak için Bursa'ya göç etti. Orta ve lise tahsilimi Bursa Atatürk Lisesi'nde tamamladım. Üniversite hayatıma, İstanbul Hukuk Fakültesi'nde başlayıp, öğrenci olayları ve maddi olanaksızlıklar nedeniyle Hukuk Fakültesi'ne bir kaç ay devam ettikten sonra aynı yıl Bursa'da açılan İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde öğrenimine devam etmek durumunda kaldım. Akademi'nin İşletme bölümünden mezun olarak, aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığı'nın yurt dışı doktora bursunu kazandım fakat aileme yardımcı olmak için son anda İngiltere'ye gitmekten vazgeçmiştim. Akademi'den mezun olduktan 1 yıl sonra aynı kurumda asistan olarak göreve başladım. Doktora çalışmalarım devam ederken 1 yıllığına Galler'in başkenti Cardiff Üniversitesi'nde araştırmalarda bulunmak üzere görev aldım. Finans alanında doktora ve doçentlik çalışmalarımı tamamlayarak Profesör kadrosuna 1993 yılında atandım. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden kendi isteğimle 2003 yılında emekli oldum. 2012 yılından beri İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin Bursa'daki Yüksek Lisans ve Sertifika Programları koordinatörü olarak görev yapmaktayım. Özellikle finans konusunda yayınlanmış çok sayıda makalem ve kitabım bulunmakta. Kitaplarımın 17'sı finans konusundadır. Otobiyografi tarzında olan "Ayva Köylü Ali" isimli kitabım ise, 2013 yılında yayımlandı. Ekim 2014 yılında ise Modern İşletmecilik kitabım yayımlandı. Böylece bilimsel kitaplarıma bir yenisi daha eklemiştir. Akademik yaşantım boyunca, teori ve uygulamaya aynı derecede önem vermeye çalıştım. Uyguladığım bu stratejinin doğru olduğunu düşünmekteyim. Söz konusu stratejiyi genç akademisyen adaylarına şiddetle öneriyorum.


“Dijital Kütüphanem” adı altında internet üzerinde yeni bir yazılım hizmeti vermeye hazırlanıyorsunuz… Nedir bu “Dijital Kütüphanem”?

Dijital Kütüphanem; kitap, sesli kitap, video, görsel, müzik, akademik yayınlar, ders notları vb. içerikleri tek platformda buluşturan dijital bir oluşum. Dijital Kütüphanem ile öğretim elemanları ve öğrencileri buluşturma amacıyla tarafların bilimsel yayınlara ücretsiz veya ucuz fiyatlı erişimlerini sağlayarak eğitime ve eğitimde fırsat eşitliğine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Sitemizden güvenilir, güncel ve bilimsel bilgilere gereksinim duyan tüm bireyler yararlanabiliyor.

Dijital Kütüphanem’ de kimler ne tür yayımlar yapabilecek?

Öğretim elemanları; akademik ve akademik içerikte olmayan tüm kitaplarını, makalelerini, doktora ve yüksek lisans tezlerini, bildirilerini, ders notlarını, ders videolarını, ders sunumlarını, sesli ders anlatımlarını ve sesli kitaplarını, geçmiş dönem vize ve final sorularını, video, müzik, resim ve görsellerini Dijital Kütüphanem’ e yükleyerek, öğrencilerine ve okurlarına ulaşabilirler. Böylece öğrencilerine ve toplumun diğer bireylerine güncel bilgilerini aktarabilir ve çalışmalarını yayınlayarak, isterlerse satışa sunabilir, telif geliri elde edebilirler.

Öğrenciler ise; öğretim elemanlarının ve diğer üyelerin yükledikleri içeriklere ulaşabilecek, aynı zamanda kendi yüksek lisans ve doktora tezlerini, makalelerini, varsa ders notlarını, kitaplarını ve sesli kitaplarını, diledikleri video, müzik ve görsellerini yayınlayabileceklerdir.

“Akademik olmayan eserler de yer alabilecek.”

Dijital Kütüphanem’ de akademik eserler yanında akademik olmayan eserler de yayınlanmaktadır. Öğretim elemanları ve öğrenciler dışında kalan bilim insanı ve sanatçılar da eserlerini Dijital Kütüphanem’ e yükleyerek çok geniş bir kitleye ulaşabilir veya telif geliri elde edebilirler. İçerik sağlayıcı olarak toplumun her kesimindeki meraklı ve araştırmacı kişilerin; okuma ve yazma ihtiyaçlarını karşılamak ve varsa eserlerini yayınlamalarına fırsat verme hedefindeyiz. Bu kişiler de tıpkı akademik personel gibi yazdıkları kitapları, sesli kitapları, videoları, müzik eserlerini ve görselleri yükleyip, telif sözleşmesi gereği ücretli veya ücretsiz okunma şartıyla platforma yükleyebileceklerdir.

Dijital Kütüphanem’ deki kitapların fiyatları nasıl olacak?

Öğretim elemanları, platformumuzda kitaplarını piyasa fiyatlarından daha ucuz fiyatlarla satışa sunabilirler. Böylece daha çok kitabın satılması, daha çok kişiye ulaşılması ve tüm ülkelerde satılmasına olanak sağlayabilirler. Bu sayede, hem öğretim üyelerinin telif gelirleri artacak, hem de kayıt dışılık önlenecektir. Dijital Kütüphanem’ in bir başka faydası, öğretim üyelerinin kitaplarını veya ders notlarını devamlı olarak güncelleyebilmeleridir. Dijital Kütüphanem sayesinde piyasa tarafından çok az talep edilen ve talep yetersizliği nedeniyle yayınlanamayan içeriklerin talep eden kişilerle ve doğru hedef kitleyle buluşması sağlanabilecektir.

“Öğrenciler için büyük avantaj”

Bu platform sayesinde öğrenciler satın aldıkları ders notları yerine, istedikleri ders notlarına çok daha ucuz veya ücretsiz olarak ulaşabilecek, derslerde aldıkları notlarını yayınlayarak birbirleri ile kolayca paylaşabilecek, arkadaşlarına yardımcı olabilecek, dilerlerse gelir elde ederek kendi eğitim giderlerine katkı sağlayabileceklerdir. Sistemimizde öğrenciler aynı dersin farklı üniversitelerdeki ders notlarına da ulaşabilecek, birden çok farklı kaynağa erişebilecek, aynı dersi anlatan farklı öğretim üyelerinin videolarını izleyip, sesli anlatımlarını dinleyebileceklerdir. Üyelerimiz arkadaş listeleri oluşturabilir, sevdiklerine kitap veya herhangi bir içerik hediye edebilir, satın aldıkları tüm içeriklere sınırsız erişim sağlayabilirler.

Röportaj: Begüm Gülşah Aktaş

Fotoğraf: Hüseyin Çetin

Yorum Ekle

Temsili Kullanıcı Fotoğrafı Niyazi Sinan Doğan 25 Nisan 2018 21:59 Toplumlar, bilgiyi talep eden halk çocuklarının, o bilgiye ulaşabilmesi ile yükselir. Bu çalışma ülke için çok büyük bir hizmet. Umarım itibar görür. Tebrikler, teşekkürler.

İlgili Haberler

<