BUİKAD’DAN 10. YILA ÖZEL KAHVALTI

10. Yıllarını kutlayan Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD) ‘ın cumartesi sabahı düzenlediği basın kahvaltısı, yönetim kurulu ve basın mensuplarının katılımlarıyla Mercure Hotel ’de gerçekleşti.

BUİKAD’DAN 10. YILA ÖZEL KAHVALTI
- A +

BUİKAD yönetim kurulu  organizasyonda, Başkan İpek Yalçın ile birlikte basın mensuplarının gazeteciler gününü kutlayarak pasta kestiler. 

Kahvaltının ardından konuşma yapan Yalçın, BUİKAD’ın 10 yıl süresince gerçekleştirmiş oldukları projelerden bahsederek 2018 plan ve projelerini anlattı.

İş kadınıyla güçlü bir Türkiye’ye ulaşmak vizyonunu hatırlatan yalçın, 11 kurucu üye ile kurulan derneğin bugün 140 aktif üyeye ulaştığını belirtti.

Yalçın, girişimcilerden ve üst düzey yönetici profilinde ki kadınlardan oluşan BUİKAD’ın ,bu sene şirketlerin kadın istihdamının ve kadın girişimciliğinin arttırılmasıyla ilgili çalışmaları doğrultusunda, bünyelerine bireysel üyeler dışında kurumsal üyeler de katmaya karar verdiklerini, Maysan Mando ve İnoksan şirketleri;kadın yöneticileri ile yeni kurumsal üyeleri olduğunu açıkladı.

“HEM ÇOCUK HEM KARİYER”

Çalışma yaş aralığında olan 29 milyon kadının sadece 8,2 milyonunun iş gücüne katılması sorununa değinen başkan yalçın, bu rakamın oldukça trajik ve düşünülmesi gereken bir rakam olduğunu belirterek, “Bu etkenlerin biri çocuk diğeri ise yaşlı bakımı. İş gücüne katılmayan kadınların yüzde 62'si evde çocuk baktıklarını, eğer hizmet olursa yüzde 80'i iş hayatına geri döneceğini söylüyor. Bursa’da yalnızca bir firma dışında kreşi olan firma yok. Bu neden ile “Çocuğum Yanımda ben işimin başında” kreş projesini hayata geçirmek istediklerini ve her OSB’ye bir kreş açılması gerektiğini belirten Yalçın; OSB'lerde kreş kurulursa ve Bursa örnek il olmayı başarırsa, kadınlar için adım atılmış olacak” ifadesini kullandı.

“BURSA'DA KADIN İSTİHTAM SAYISI TÜRKİYE GENELİNE GÖRE DÜŞÜK”

Türkiye istatistik kurumu ile yaptığı görüşmeler sonucu ülke genelinde kadın istihdam oranı %33 iken, Bursa’da bu rakamın %28 oluşu otomotiv, tekstil, turizm sektörlerini barındıran  kentte yaşayanların üzerinde düşünmesi gereken bir problem olduğunu vurguladı.

“EMEĞİN CİNSİYETİ OLMAZ”

Konuşmasının sonlarında basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan yalçın, “Yapılan istatistikler gösteriyor ki kadın çalışan sayısını arttıran şirketlerde verimlilik ve kar da artıyor. Erkek işi denilen işleri aslında kadınların da yapabilir, emeğin cinsiyeti yoktur, her işi kadınlar da yapabilir.”  Diyerek konuşmasını sonlandırdı.

ÖRNEK ÇALIŞMALAR ÖDÜLLENDİRİLİYOR

BUİKAD, iş yaşamında Başarılı Kadın Ödülleri toplumdaki tüm kadınlarımıza iş yaşamlarının her kesiminde var oluşlarını sağlamak, rol modellerle motivasyonlarını güçlendirmek amacıyla, ekonomiden sosyal hayata birçok alanda örnek teşkil eden ve başarıya yürüyen iş kadınlarının 9. Kez ödüllendirileceği etkinliğin 5 Mart’ta gerçekleşeceği de duyuruldu.Bu yılki ödül konusu İNOVASYON.

Kahvaltının hemen ardından Rekabet.net için röportaj veren Başkan İpek Yalçın sorularımızı yanıtladı ;

 

İpek Yalçın kimdir?

1972 Eskişehir doğumluyum. Baba mesleği nedeni ile birçok şehir gezdikten sonra Bursa’ya yerleştik. Uludağ Üniversitesi Matematik bölümü mezunuyum. Evliyim, 13 yaşında Yiğit isminde bir oğlum var. Okuldan mezun olduktan sonra kısa bir dönem Biesseci firmasında tekstil deneyimim oldu. 1996 -2011 yılları arasında otomotiv yan sanayi kuruluşlarından Aunde Teknik kumaş fabrikasının Lojistik ve Satış Müdürlüğü görevini yürüttüm.

2011 Ekim ayından beri Adient - Diniz Holding ortaklı, otomotiv ana sanayi için koltuk kumaşı üreten otomotiv yan sanayi kuruluşlarından Thierry Diniz firmasında Ticaret Müdürlüğü görevini yürütmekteyim. Satış, lojistik, üretim planlama ve satın alma departmanlarından sorumluyum.

BUİKAD nedir,amacı nedir?

Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği , 2007 yılında 11 kişi ile kurulan güçlü bir Türkiye Vizyonu ile kurulmuş bir dernek.  Bursa’da kadın istihdamını ve girişimciliğinin arttırılması farkındalık yaratacak projeler amacıyla kuruldu.

BUİKAD ile çalışma süreci nasıl başladı?

BUİKAD ile 2009 yılında tanıştım. 2 yıl genel sekreterlik, 2 yıl başkan yardımcılığı görevinden sonra 2015 Mayıs ayından beri başkanlık görevini yürütüyorum.

Derneğin şuan toplam kaç üyesi var?

Şuan 140 aktif üyesi mevcut. 2 tane yeni kurumsal üyemiz ile yeni yılda 140+2 olarak projelerimizi yürüteceğiz.

Kimler üye olabilir?

Üye olmak isteyen kadınlar için iki şartımız var; Minimum 3 yıllık girişimcilik hikayelerinin olması veya üst düzey yönetici kadın olması yeterli. Kurumsal üyelerimiz içinse kadın çalışanlara değer verip, içerisinde bir kotası olan, kadın çalışan sayısını arttırmak için çalışmaları olan ve bir kadın yöneticisi bulunan kurumlar.

Hedef kitleniz kimler?

İş hayatının içinde olan tüm kadınlar zaten projelerimizde de bunun üzerinde duruyoruz. Üniversitede okuyan kız öğrenciler, girişimci iş kadınları ,yönetici profilinde çalışan kadınlar bizim hedef kitlemiz.

Üyeler hangi sektörlerde yer alıyor?

Her sektörden üyemiz var. Sanayici, tekstil, otomotiv, hizmet, hukuk, sağlık vb. % 67 girişimci , % 33 üst düzey yönetici profilinde çalışan kadınlar üyelerimiz.

BUİKAD’ın iş kadınlarına katkıları nelerdir?

BUİKAD; üyelerine ciddi bir network ağı oluşturmakta. Verdiği eğitim, paneller, yaptığı yurt ve yurt dışı geziler ile vizyonlarımız genişlemekte. Üretim ve tedarik zincirinin halkalarında yer alan BUİKAD üyelerinin birbirlerine ticari katkıları yanında şehrimize katkıları önemsenecek değerdedir.

Derneğin yeni yıl içerisinde en yakın projesi nedir?

Projelerimizde sürdürülebilirlik çok önemli bizim için. Üniversite okuyan kız öğrencilere yönelik uygulanan Noktalama projesi 9.yılına giriyor, ödül töreni 9. Yılına giriyor, paramı yönetebiliyorum 3. Yılında. Şuan önümüzde 5 martta düzenleyeceğimiz ödül töreni var hemen ardından Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile birlikte yürüttüğümüz girişimcilik projemizi bütün bursa ayağına yaymak istiyoruz. En yeni bebeğimiz kamu spotlarımız. Yerel anlamda bir ilk gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Evde oturan kadınlarımzıa, okuyan kızlarımzıa ve erkek patronlarımıza seslendiğimiz kamu spotları ile BUİKAD çok ciddi bir sosyal sorumluluk görevini yerine getirmiş olacak. Emeğin cinsiyeti olmaz başlıklı bir yazı dizimiz ile  erkek işi denilen işleri aslında kadınların da yapabileceğini göstermek amacıyla, kasap, ambulans şoförü gibi işlerde çalışan kadınlar seçildi bu şekilde bir bilinçlendirme yaratmaya çalışıyoruz. Yani erkek işi diye bir şey yoktur, emeğin cinsiyeti yoktur, her işi kadınlar da yapabilir.

Her zaman dediğimiz gibi Kadın Güçlenir ise Türkiye Güçlenir.

Haber ve Röportaj: Begüm Gülşah AKTAŞ

Fotoğraf: Melek Büşra SOFU

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Ekle

İlgili Haberler

<