URTEB’ den Rekabet Hukuku Seminerleri

URTEB ve Rekabet Kurumu işbirliğinde düzenlenen ‘Rekabet Hukuku’ seminerleri kapsamında Rekabet Kurumu uzmanları tarafından önemli bilgiler paylaşıldı.

URTEB’ den Rekabet Hukuku Seminerleri
- A +

Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği’nin (URTEB), Rekabet Kurumu işbirliği ile gerçekleştirdiği ‘Rekabet Hukuku’ eğitim seminerleri başladı. 12-13 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen eğitim seminerlerinde, Rekabet Kurumu uzmanları tarafından Rekabet Hukuku konusunda önemli bilgiler paylaşıldı. Bursa OSB Meşelipark Sosyal Tesisleri toplantı salonunda yapılan seminerlere URTEB Genel Başkanı Ahmet Özenalp, Rekabet Kurumu’ndan uzmanlar Ebru İnce ve İbrahim Hilmi Koçak, URTEB üyeleri ve Bursa’dan bir çok şirketin temsilcileri katıldı. Uludağ Üniversitesi’nden Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Topluluğu üyeleri, çok sayıda hukuk fakültesi ögrencileri de semineri ilgi ile takip ettiler.

Programın açılış konuşmasını yapan URTEB Genel Başkanı Ahmet Özenalp, ilkini 2017 yılında düzenlendikleri eğitim seminerlerinin, Rekabet Kurumu ile işbirlikleri çerçevesinde düzenlenmeye devam edileceğini söyledi.

Özenalp;

“Türkiye’de rekabet bilincini geliştirmek adına ilk birlik olma unvanını taşıyan Uluslararası Rekabet ve Teknoloji Birliği (URTEB); toplumumuzu rekabet alanında aydınlatmayı, etkili ve adil bir rekabet ortamı sağlamayı, rekabet kültürünün benimsenmesini amaç edinmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda Rekabet Kurumu ile işbirliği içerisinde, serbest rekabetin korunması ve haksız rekabetin önlenmesi yönünde Rekabet Hukuku Eğitim seminerleri düzenlemektedir.

“Rekabet hukuku konusunda bizleri bilgilendirecek, son gelişmeleri paylaşacak olan Rekabet Kurumu uzmanlarımıza şimdiden çok teşekkür ediyorum. Bakanlar Kurulu kararıyla 2002 yılında kurulan URTEB, Türkiye’de bu alanda kurulmuş tek birlik. Rekabet bilgilendirmeleri ve rekabetle ilgili çalışmalar konusunda iş dünyası başta olmak üzere, tüm kamuoyunu bilgilendirici çalışmalar yürütüyoruz. Temel amacımız bu. Bugün dünyada rekabet savaşları yaşanıyor. Bu savaşı kazanmak için de rekabet hukukunu mutlaka çok iyi bilmek zorundayız. Rekabet etmenin tüm inceliklerini öğrenmek zorundayız.” dedi.

Bu yılki seminerimizde konu olarak; Rekabet Hukuku ve Rekabet Kurumunun Temel Çerçevesi, 4054 sayılı kanun kapsamında Yatay-Dikey Anlaşmalar, Uyumlu Eylem ve Muafiyet, Rekabet Hukuku Uyum Programı, Hakim Durumun Kötüye Kullanılması, Birleşme ve Devralmaların Kontrolü ve Rekabet İncelmelerinde Kullanılan Yetkiler ve Prosedürler yer almıştır.

TEMEL YASAKLAMALAR

Eğitim seminerinde ‘Rekabet Hukuku, Rekabet Kurumu ve Temel Çerçeve’ başlıklı bir sunum yapan rekabet uzmanı Ebru Koçak da şunları söyledi: “Rekabet Kurumu olarak biz rekabet bilincinin toplumun tüm kesimlerine yaygınlaşmasını hedefliyoruz. Rekabet savunuculuğu faaliyetimiz de bu incelemelerimizin yanı sıra çok önemli bir fonksiyon. Buradaki eğitimin temel amacı da esasen bu. Buradaki katılımcıların rekabet hukukunu temel çerçevede olarak da olsa bilmelerini önemsiyoruz. Biz mevzuat olarak AB’yi de Amerika’daki rekabet uygulamalarını da yakinen takip ediyoruz. Rekabet hukuku kapsamında temel yasaklamalar 4, 6 ve 7. maddelerde düzenleniyor, 4054 sayılı kanunun. Bunlar bir şekilde serbest piyasa ekonomisinin işleyişini sağlamaya yönelik piyasalarda rekabetin tesis edilmesi, böylelikle firma davranışlarına bağlı geçici piyasa aksaklığı olarak adlandırılan aksaklıların önüne geçilmeye yönelik kurallar. Yasal dayanağımız da bizim Anayasa’nın 167. maddesi. Devlete verilen o görevi biz, piyasalarda tekelleşmeyi ve kartelleşmeyi önleme görevi Rekabet Kurumu görevi eli ile yürütülüyor. Bizim piyasalarda yaptığımız incelemeler 3 temel madde üzerine gerçekleşiyor. Teşebbüsler arası rekabeti sınırlayıcı anlaşmalar bunun en bariz örneğidir, kartellerdir. Yine dikey anlaşmaları da biz tedarik zincirinin farklı kademelerindeki teşebbüsler arasındaki anlaşmaları da 4. madde kapsamında ele alabiliyoruz. 6.madde ise hakim durumdaki bir teşebbüsün hakim durumu kötüye kullanacak, yani rakiplerini dışlayacak şekilde kullanıyor olması ki bunu da yasaklıyoruz. Rekabeti önemli ölçüde sınırlayacak birleşim ve devralmalara müdehale ediyoruz. Böylelikle rekabetin tesisi ve korunmasını amaçlıyoruz.”

 REKABET UYUM PROGRAMI

Seminerde, Rekabet Uyum Programı’nı anlatan rekabet uzmanı İbrahim Hilmi Koçak da, teşebbüslerin rekabeti engellenmeden önce, kısıtlanmadan önce nasıl hareket etmeleri gerektiği, ne gibi önlemler ve tedbirler almaları gerektiğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Koçak, “Rekabet Kanunu ve Rekabet Kurumu neler yapılırsa ihlal edilir, nasıl ihlal edilmez, kabaca bir yap-yapma kontrol listelerini teşebbüslerin hazırlaması ve bunu tüm çalışanlarına, organinzasyonuna duyurması, gerekirse eğitimler düzenlemesi büyük önem taşıyor. Kurumumuzda rekabet savunuculuğu kapsamında sektörde yer alan sivil toplum kuruluşlarıyla, üniversitelerle, odalarla, borsalarla bir araya gelerek hem kanunu hem de kurumu tanıtan faaliyetleri yürütüyor. Aynı zamanda KOBİ’lerle de bir araya geliyoruz. Ve toplumun tüm kesimlerine kapsayıcı bir şekilde ulaştığımızı umut ediyoruz. Rekabet ihlallerinin de bu anlamda daha da azalacağını umut ediyoruz” diye konuştu.

13 Nisan tarihinde yapılan eğitim seminerinin ikinci ayağında da, hakim durumun kötüye kullanılması, birleşme ve devralmaların kontrolü ve rekabet incelemelerinde kullanılan yetkiler ve prosedür kuralları konularında da sunumlar gerçekleştirildi.

Yorum Ekle

İlgili Haberler

<